Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

PE chce zmiany przepisów, aby sprzęt AGD działał dłużej


Pralki, lodówki, laptopy czy komórki nie powinny psuć się krótko po upływie gwarancji! Parlament Europejski popiera wprowadzenie przepisów, które ograniczą praktyki producentów chcących zmusić konsumentów do kupienia nowych artykułów.

To dopiero początek walki. Parlament Europejski ma zaapelować do Komisji Europejskiej, żeby po konsultacji z organizacjami konsumentów, producentami i innymi zainteresowanymi stronami przygotowała odpowiednie przepisy i stworzyła niezależny system testowania i wykrywania przypadków sztucznie skracanego cyklu życia produktów. Możliwości naprawy powinny zostać zwiększone, a producenci powinni zapewniać dostęp do części zamiennych.

Z unijnych sondaży wynika, że 77 proc. obywateli UE wolałby naprawić zepsuty sprzęt niż wyrzucić go i kupić nowy. Producentów należy więc zachęcać do produkowania z solidnych i trwałych materiałów, a zniechęcać do wmontowywania na stałe niektórych elementów np. żarówek i baterii. Konsumenci nie powinni wpadać w błędne koło niekończących się napraw i konserwacji wadliwych produktów.

Autor:
Katarzyna Szymańska-Borginon
Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

27 − 22 =

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl