Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Państwo odkupi od Francuzów elektrownię w Połańcu?


2
Jak informuje „Puls Biznesu”, francuski koncern Engie, do którego należy między innymi 100 procent udziałów elektrowni w Połańcu w powiecie staszowskim, wystawił na sprzedaż swoje aktywa w Polsce. Cena wywoławcza – 500 milionów euro, czyli ponad dwa miliardy złotych. Jako z jednego z potencjalnych nabywców wymienia się skarb państwa.

Zakład w Połańcu jest perłą w koronie spółki Engie. To piąty największy producent energii w Polsce, który zaopatruje w prąd mieszkańców województwa świętokrzyskiego oraz podkarpackiego. W przedsiębiorstwie zatrudnionych jest ponad 1000 osób, głównie z terenu powiatu staszowskiego. Drugie tyle – pracuje w lokalnych firmach kooperujących z elektrownią.

Władze samorządów gminnych i miejskich oraz powiatowego z niepokojem przyjęły informację o wystawieniu zakładu w Połańcu na sprzedaż. Rada Miejska w Połańcu skierowała do ministra Skarbu Państwa Dawida Jackiewicza rezolucję dotyczącą podjęcia działań mających na celu zakup pakietu akcji przez Skarb Państwa właśnie. – To ważny krok na drodze zapewnienia ekonomicznego bezpieczeństwa i stabilności w regionie, a także ochrony dotychczasowych miejsc pracy – mówi Jacek Tarnowski, burmistrz Połańca.

Taką samą rezolucję podjęły także inne samorządy powiatu staszowskiego. – Prosimy, żeby rząd przeanalizował możliwość wykupienia akcji spółki mając na uwadze istnienie elektrowni, która jest podmiotem priorytetowym, także z pracowniczego punktu widzenia, bo zatrudnia dużo osób z powiatu. Jeśli elektrownia stałaby się spółką państwową, zabezpieczyłoby to i sprawy związane z miejscami pracy, i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej – podkreśla Leszek Kopeć, burmistrz Staszowa.

Także Rada Powiatu Staszo-wskiego podjęła stosowną uchwałę w tej sprawie. – Widzimy możliwość, aby aby spółki Skarbu Państwa związane z branżą wzięły udział w zakupie pakietu większościowego elektrowni. Mamy nadzieję, że nasze prośby zostaną wysłuchane. Tu chodzi o bezpieczeństwo pracy dla załogi, a także mieszkańców – podkreśla Michał Skotnicki, starosta staszowski. – Mam nadzieję, że to, co było w kampanii wyborczej mówione, zostanie dotrzymane i spółki, które mogą być zrenacjonalizowane, zostaną przejęte i będą dobrze zarzadze – dodaje.

Poseł Krzysztof Lipiec, szef Prawa i Sprawiedliwości w regionie mówi, że samorządowcy mogą liczyć na pomoc ze strony świętokrzyskich parlamentarzystów jego partii. Zdaniem Krzysztofa Lipca ewentualne objęcie akcji elektrowni w Połańcu przez Skarb Państwa nie jest wykluczone. – Dobrze, że samorządy angażują się w tę sprawę. Idea repolonizacji strategicznych przedsiębiorstw jest rzeczą niezwykle ważną. Będę wspierał działania zmierzające tego, by Skarb Państwa stał się wiodącym akcjonariuszem elektrowni Połaniec funkcjonującej w nowej formule kapitałowej – mówi Krzysztof Lipiec.

Paweł Więcek

opublikował: Miłosz Skiba

Polub Plportal.pl:

Tags:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 5 = 1

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl