Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

PAIiIZ: Polska krajem dla inwestorów nowocześnie zarządzających biznesem


58e0b181324ace1c422838b211fd61c4
W 2015 r. zrealizowano 56 inwestycji, które łącznie stworzą ponad 9 tys. nowych miejsc pracy – to bilans Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w ubiegłym roku. Najwięcej inwestycji pochodzi z USA.

“Rok 2015 w PAIiIZ upływa pod hasłem reinwestycji, sektorów badań i rozwoju i spożywczego oraz coraz lepszych miejsc pracy” – powiedział prezes PAIiIZ Sławomir Majman podczas spotkania prasowego podsumowującego projekty inwestycyjne zakończone w tym roku przy udziale PAIiIZ.

Dodał, że w ramach pięciu tegorocznych największych inwestycji pod względem zatrudnienia, powstanie 3,8 tys. nowych miejsc pracy dla bardzo wykwalifikowanych Polaków. Najwięcej projektów zakończono przy wsparciu PAIiIZ w sektorze badawczo-rozwojowym (14 inwestycji o łącznej wartości 62 mln euro, które stworzą 969 miejsc pracy), motoryzacyjnym (12 projektów, 158 mln euro, 1 tys. 858 miejsc pracy) oraz liczonym łącznie sektorze nowoczesnych usług dla biznesu i ICT (10 projektów, 28,6 mln euro, 3 790 miejsc pracy).

Pod względem krajów dominują Stany Zjednoczone (17 amerykańskich inwestycji o łącznej wartości 196 mln euro stworzy 3 325 nowych miejsc pracy) oraz inwestorzy z Niemiec, którzy sfinalizowali 8 projektów.

“W Polsce dobrze czują się inwestorzy z krajów, które nowocześnie zarządzają biznesem, czyli z USA, Niemiec, a także Skandynawii czy Azji” – zaznaczył Majman.

Na trzecim miejscu projektów zakończonych w mijającym roku znalazły się ex aequo Korea Południowa i Polska, z których pochodziło po pięć projektów.

“Druga największa inwestycja zakończona w 2015 r. przez Agencję to projekt Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita. Zainwestowała ona 90 mln euro i w woj. podlaskim utworzy 153 miejsca pracy” – powiedział Majman.

Polacy inwestują głównie w sektorze badawczo-rozwojowym, IT oraz spożywczym, który jest jednocześnie bardzo ekspansywnym segmentem polskiej gospodarki. Widoczny jest również powrót popularnych niegdyś w Polsce inwestycji japońskich oraz wzrost zainteresowania Polską firm włoskich, co jest efektem sukcesu Wystawy Światowej Expo 2015, która w tym roku organizowana była w Mediolanie.

37 proc. zakończonych w tym roku inwestycji to efekt prowadzonych przez Agencję działań z zakresu marketingu inwestycyjnego, czyli m.in. zagranicznych misji, w których uczestniczą przedstawiciele PAIiIZ, regionów i specjalnych stref ekonomicznych. Kolejne 37 proc. to inwestorzy, którzy sami zgłosili się do Agencji. 14 proc. to rezultat tzw. “opieki poinwestycyjnej”, czyli reinwestycje obecnych już w Polsce firm.

Dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ Iwona Chojnowska-Haponik podkreśliła, że widoczna jest pewna zmiana trendu w zakresie lokalizacji inwestycji.

“Do gry wchodzi województwo opolskie. To efekt zeszłorocznej inwestycji Volkswagena i napływu poddostawców” – powiedziała.

30 proc. inwestorów z listy PAIiIZ trafiło w tym roku do specjalnych stref ekonomicznych co może wynikać z faktu, że poszukują oni zachęt inwestycyjnych oraz gotowych hal produkcyjnych, które dziś dostępne są w coraz większej liczbie stref.

Kolejny zauważalny trend inwestycyjny to mniejsze projekty z sektora motoryzacyjnego. W miejsce dużych fabryk części samochodowych pojawia się znacznie więcej projektów poddostawców o niższych nakładach, ale wymagających wyspecjalizowanych pracowników i odpowiedniego know-how.

Obecnie PAIiIZ prowadzi 186 projektów inwestycyjnych, o 21 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, które łącznie mogą stworzyć 38 tys. 495 nowych miejsc pracy.

Wśród tzw. “aktywnych”, czyli obecnie obsługiwanych, projektów największą grupę stanowią inwestorzy amerykańscy (46 projektów), niemieccy (27 projektów), francuscy i japońscy (po 13 projektów).

Polskie inwestycje są już codziennością w PAIiIZ. Obecnie Agencja prowadzi 8 projektów rodzimych firm, które łącznie mogą stworzyć 1 791 nowych miejsc pracy. Pod względem sektorów wciąż dominują nowoczesne usługi dla biznesu (40 projektów) i motoryzacja (38 projektów), sektor IT (20 projektów) i badawczo-rozwojowy (14 projektów).

Źródło: http://wgospodarce.pl/informacje/22287-paiiiz-polska-krajem-dla-inwestorow-nowoczesnie-zarzadzajacych-biznesem

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

68 − 66 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl