Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Oszuści podający się w sieci za Elona Muska ukradli miliony dolarów w kryptowalutach


Założyciel Tesli jest osobą, pod którą najczęściej podszywają się oszuści internetowi, którzy używają jego wizerunku, aby prosić o pieniądze niczego niepodejrzewających użytkowników mediów społecznościowych.

W lipcu 2020 r. wiele kont na Twitterze zostało zhakowanych i wykorzystanych do oszukania obserwujących je osób, prosząc je o wysyłanie bitcoinów. Wśród zhakowanych profili był także założyciel Tesli i SpaceX, Elon Musk. Biorąc pod uwagę jego ostatnią aktywność w dziedzinie kryptowalut oraz fakt, że wielu użytkowników połknęło przynętę w zeszłym roku, Elon Musk stał się osobistością, za którą najczęściej podawali się oszuści internetowi zainteresowani światem bitcoinów. Udając go, zdołali skłonić zwolenników Muska do wydania ponad 2 milionów dolarów na kryptowaluty w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Niepokojącą liczbę ujawniła amerykańska Federalna Komisja Handlu, która wyjaśniła, w jaki sposób użytkownicy często padają ofiarami oszustw, które obiecują ogromne i gwarantowane zwroty po inwestycji w kryptowaluty.

Według FTC oszuści podawali się za Muska od lat, używając zwodniczych technik na Twitterze i proponując inwestycje w bitcoin lub inne kryptowaluty. Sposób działania jest zawsze taki sam: stworzenie fałszywego profilu, który ponownie wykorzystuje te same zdjęcia z oryginalnego profilu, jednak nazwa użytkownika nieznacznie odbiega od nazwy oryginalnej. Ustawiając poprawnie wyświetlane imię, oszuści polegają na tym, że użytkownicy nie zwracają uwagi na weryfikację prawdziwości kontaktu.

Podszywając się pod Muska, oszuści proszą ofiary o przesłanie kwoty w kryptowalucie na określony adres portfela, obiecując zwrot wyższej należności w zamian za inwestycję. Czego ofiary, niestety, nigdy się nie doczekają.

Kwota 2 milionów dolarów została ujawniona w większym raporcie o kryptowalutach opublikowanym w poniedziałek 17 maja przez FTC. Od października 2020 roku konsumenci zgłaszali utratę ponad 80 milionów dolarów w oszustwach związanych z kryptowalutami. Liczba ta „wzrosła ponad dziesięciokrotnie z roku na rok”, oświadczyło FTC. Zgodnie z analizą konsumenci tracą średnio około 1900 USD miesięcznie z powodu tych oszustw.

 

Autor: Gabriele Porro

Tłumaczenie: Izabella Saniewska

Źródło: https://www.wired.it/internet/web/2021/05/18/elon-musk-truffe-bitcoin-twitter/

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl