Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

ONZ: koszty jedzenia rosną w górę od ponad dekady


Zdjęcie: Getty Images

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych miesięczne wskaźniki cen żywności na świecie bardzo szybko wzrosły w ciągu ostatniej dekady.

ONZ korzysta z szerokiego indeksu światowych cen żywności, który również piął się systematycznie w górę w ciągu 12 miesięcy.

Dostawcy doświadczali podczas pandemii zakłóceń w procesie produkcji, pracy oraz transporcie.

Wzrastają obawy przed wzrastającą inflacją i wpływem wyższych rachunków za jedzenie na ożywienie światowej gospodarki.

Indeks cen żywności Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) śledzi wysokość cen z całego świata różnych produktów takich jak zboża, olej, nabiał, mięso i cukier.

Według indeksu ceny żywności w maju były o 4,8% wyższe niż w kwietniu – jest to największy miesięczny wzrost od października 2010 roku – i 39,7% wyższe niż w tym samym czasie w poprzednim roku (maju 2020 roku).

Wzrósł każdy z pięciu komponentów indeksu, z rosnącymi cenami olejów roślinnych, ziarna i cukru na czele.

To podniosło wartości indeksu do najwyższego ogólnego poziomu od września 2011 roku.

Wzrastające koszty są rezultatem odnowionego zapotrzebowania w niektórych krajach oraz zaległości wynikających z niskiej produkcji.

Zaburzenia rynku i łańcuchów dostaw, spowodowane ograniczeniami przemieszczania się, poskutkowały niedoborami lokalnymi i wyższymi cenami.

Eksperci ostrzegali, że wysoki popyt i niska produkcja doprowadzi do wzrostu inflacji, gdy gospodarka wyjdzie z kwarantanny.

Jednakże niektóre przedsiębiorstwa mogą doświadczyć wyraźnego ożywienia. FAO zapowiada na ten rok rekordowe wyniki światowej produkcji zbóż, co może pomóc w złagodzeniu presji wzrastających cen.

Wcześniej w tym tygodniu British Retail Consortium (BRC) ostrzegało brytyjskich konsumentów przed wyższymi rachunkami nadchodzącej jesieni.

 

Tłumaczenie: Joanna Niemczyk

Źródło: https://www.bbc.com/news/business-57353624

Polub Plportal.pl:


About redaktor

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl