Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Jak i kiedy odzyskać prowizję za udzielony kredyt?


taxmoney
Spłaciłeś kredyt konsumencki przed terminem? Możesz odzyskać wszelkie koszty kredytu. Rzecznik Finansowy uważa, że oprócz ubezpieczenia, będzie to też proporcjonalna część odsetek, wszelkie prowizje, opłaty administracyjne czy przygotowawcze.

Do Rzecznika Finansowego wpływają pytania związane z wcześniejszą spłatą kredytu konsumpcyjnego. W maju br. Rzecznik Finansowy wspólnie z Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wydali stanowisko, w którym podkreślono, że „w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego kredytodawca powinien proporcjonalnie obniżyć i zwrócić wszystkie koszty takiego kredytu niezależnie od ich charakteru”.

Jak wskazał Rzecznik Finansowy, „zgodnie z tzw. „ustawą reklamacyjną” należy najpierw zwrócić się do instytucji finansowej z reklamacją, jeśli po wcześniejszej spłacie kredytu takie koszty nie zostaną zwrócone. Dopiero jeśli instytucja finansowa odrzuci taką reklamację, można zwrócić się z wnioskiem do Rzecznika Finansowego.
Publikujemy wybrane odpowiedzi pytania, które wpłynęły w tej sprawie do Rzecznika Finansowego:

Mam kredyt na dwa lata, który chcę spłacić wcześniej – po 12 miesiącach. Jest on spłacany w tzw. ratach równych. To oznacza, że na początku odsetki były bardzo wysokie i maleją z każdym miesiącem. Łącznie odsetki za dwa lata wyniosą około 1200 zł,  z czego 800 zł w pierwszym roku, a 400 w drugim. Czy to znaczy, że zgodnie z art. 49 ustawy będę mógł liczyć na zwrot 200 zł?

Dokładnie tak. Instytucja finansowa jest zobowiązana obniżyć i zwrócić koszty kredytu proporcjonalnie do niewykorzystanego okresu. Jeśli więc koszty w ciągu 24 miesięcy miały wynieść 1200 zł, a kredyt został spłacony po 12 miesiącach, to trzeba tą wartość podzielić na 2. To daje 600 zł, podczas gdy Pan spłacił 800 zł. Oznacza to konieczność zwrotu 200 zł przy rozliczeniu spłaty kredytu.

Czy art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim obejmuje też kredyty zaciągnięte na zakup mieszkania?

Niestety w znakomitej większości przypadków nie. Tego typu kredyty są zwykle tzw. kredytami hipotecznymi, do których nie znajduje zastosowania art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim. Przypomnijmy, że kredyty konsumenckie to takie, które są udzielane konsumentom, których wartość nie przekracza 255 550 zł oraz nie są zabezpieczone hipoteką.
Od początku swojej działalności, czyli od 11 października 2015 r. do końca kwietnia 2016 r., do biura rzecznika wpłynęło ponad 500 skarg dotyczących kredytów konsumenckich. W tym około 100 dotyczyło właśnie nieodpowiedniego rozliczenia kosztów w związku z wcześniejszą spłatą. Jak podało biuro rzecznika, wśród tych ostatnich dominowały problemy związane ze zwrotem składek za ubezpieczenie. Również do UOKiK zgłaszali się konsumenci z wątpliwościami w sprawie rozbieżnych interpretacji przepisów w zakresie wcześniejszej spłaty kredytu.
Więcej na stronie Rzecznika Finansowego, który udziela porad zarówno telefonicznych jak i mailowych: www.rf.gov.pl

Czytaj również wspólne stanowisko RF i UOKiK:
http://kurier.pap.pl/depesza/164499/Splaciles-kredyt-przed-czasem–Wedlug-UOKiK-banki-powinny-zwrocic-czesc-pobranych-oplat
źródło: RF/Kurier PAP
http://newsbook.pl/

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


One Response “Jak i kiedy odzyskać prowizję za udzielony kredyt?”

  1. 3 grudnia 2018 at 10:30

    Coraz łatwiej jest odzyskać część poniesionych kosztów w przypadku kredytów. Jest to oczywiście również uzależnione od zapisów w umowie, jak i z przepisów o kredycie konsumenckim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

90 − = 82

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl