Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

OD 200 DO 400 ZŁ MIESIĘCZNIE WIĘCEJ uzysku z fotowoltaiki w 2021 roku


Montaż paneli fotowoltaicznych na domu jednorodzinnym to znaczący jednorazowy wydatek /123RF/PICSEL

70 proc. inwestorów odczuwa oszczędności wynikające z użytkowania fotowoltaiki już w pierwszym roku działania paneli – wynika z raportu Oferteo.pl. Jednorazowe koszty uruchomienia instalacji wynoszą średnio 29 tys. zł. Trzy czwarte badanych wspomaga się dotacjami i ulgami oferowanymi przez państwo.

Z drugiej edycji badania Oferteo.pl na temat użytkowania fotowoltaiki w Polsce wynika, że średni koszt instalacji poniesiony przez inwestorów wynosił 29 tys. złotych. Kwota ta mieści się w zakresie wskazanym przez wykonawców ankietowanych przez portal na początku tego roku (32-39 tys. zł), z zaznaczeniem, że należy do niej doliczyć jeszcze środki pochodzące z dotacji.

Na wzrost kosztów ponoszonych przez inwestorów najczęściej wpływały: ograniczona ilość przestrzeni, zacienienie, niekorzystny kierunek dachu, jego nachylenie oraz rodzaj pokrycia.

Realne oszczędności

Okazuje się, że cały proces instalacji paneli, choć niepozbawiony trudności, przynosi jednak stosunkowo szybko odczuwalne oszczędności. Spośród ankietowanych przez Oferteo.pl, aż 70 proc. przyznało, że zauważa już pierwsze zyski wynikające z produkowania ekologicznej energii.

W przypadku blisko połowy z nich (47 proc.) było to do 200 zł miesięcznie, 44 proc. oszczędzało między 200 a 400 zł, a 9 proc. w kieszeni zostaje nawet więcej.

Fotowoltaika ze wsparciem państwa

1 lipca tego roku ruszył w Polsce nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki w ramach drugiej edycji rządowego programu „Mój Prąd”. Jest to jedna z metod, która ma na celu zachęcenie Polaków do inwestycji w odnawialne źródła energii.

– Montaż paneli fotowoltaicznych na domu jednorodzinnym to znaczący jednorazowy wydatek. Mimo to coraz więcej Polaków decyduje się na taką inwestycję, licząc, że nie tylko zwróci się ona w ciągu kilku lat, ale także będzie stanowiła dla nich zabezpieczenie przed nieprzewidywalnymi wzrostami cen energii w przyszłości – komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Aby odpowiedzieć na rosnące zainteresowanie inwestorów i przekuć je w zwiększenie udziału energii słonecznej w polskim miksie energetycznym, rząd wprowadza kolejne programy ulg i dopłat mających na celu odciążenie właścicieli domów oraz zachęcenie do inwestycji w OZE – wyjaśnia Grygiel.

Polacy korzystają z dofinansowań

Mimo znaczących kosztów uruchomienia, dla 74 proc. inwestorów instalacja fotowoltaiczna to krok w stronę oszczędności. Żaden powód nie był wskazywany przez respondentów częściej.

Sporym odciążeniem dla portfeli Polaków są dodatkowo uruchamiane przez państwo programy, z których inwestorzy bardzo chętnie korzystają. W ciągu ostatniego roku aż 74 proc. z nich skorzystało z którejś z dostępnych form dotacji, natomiast 77 proc. badanych odliczyło zakup paneli od podatku. Wygląda jednak na to, że osoby instalujące panele w ciągu ostatniego roku napotkały więcej trudności formalnych z dotacjami niż ci, który robili to rok wcześniej. O 5 proc. (z 15 proc. do 20 proc.) wzrósł bowiem odsetek osób, które wskazały pozyskanie dofinansowania jako jedną z największych trudności w całym procesie inwestycyjnym.

Metodologia badania

Dane przedstawione w drugiej edycji „Raportu o fotowoltaice w Polsce” pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w sierpniu 2021 roku metodą CAWI na próbie 499 osób.

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl