Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Nowy zawód, nowe życie


W XXI wieku kobietom wciąż brakuje pewności siebie by walczyć o kierownicze stanowiska w dużych firmach. Jednocześnie jednak walczą by się rozwijać i robić w życiu to, co daje im satysfakcję.

Sheryl Sandberg jest prezesem znanego na całym świecie serwisu Facebook. Twierdzi, ze jest feministką oraz napisała książkę, w której porządnie dostaje się po głowie kobietom, które wahają się by sięgać po to, co im się należy. Zarabiają bowiem mniej od mężczyzn, mimo, że nie różnią się od nich kwalifikacjami. Pracodawcom odpowiada to, że mogą mieć dobrego pracownika po niższej cenie. Okazuje się także, że większość kobiet nie wierzy w siebie. Mężczyźni, mimo, że mają tylko połowę szans na to, ze dostaną się na dane stanowisko, nie wahają się złożyć aplikacji. Kobiety natomiast wybierają zawsze stanowiska, które dają im pewność zatrudnienia, nie sięgając wyżej. Tym samym poddają się i w rezultacie większość kierowniczych stanowisk obejmują mężczyźni. Kobiety często nie mają także odwagi upominać się o swoje, na przykład o ulgi dla tych z nich, które spodziewają się dziecka. Większość mężczyzn-szefów to bezdzietni kawalerowie (podczas gdy od kobiet najpierw wymaga się wyjścia za mąż, dopiero wówczas robienia kariery). Dlatego trudno im się domyślić, że istnieje potrzeba stworzenia na przykład parkingu dla ciężarnych, położonego bliżej firmy, by nie musiały dużo chodzić. Wygląda na to, że kobiety nawet nie liczą się z faktem, że ktoś mógłby to zrozumieć, dlatego na wstępie rezygnują. Wszystko to staje się podłożem dla faktu, że gdy kobieta zdobędzie już wysokie stanowisko, musi na każdym kroku udowadniać, że rzeczywiście się na nie nadaje, podczas gdy mężczyźni z reguły na wstępie otrzymują wotum zaufania.

Kobiety muszą się mierzyć także z jeszcze innym problemem – po pracy także istnieje przecież życie, które muszą uporządkować. Należy przecież zrobić coś w domu, być żoną, matką, kucharką i atrakcyjną kochanką. Dodatkowo wciąż należy rozwijać umysł, czytając książki, chodząc do teatru. Nowoczesna kobieta chce być idealna we wszystkim. Niestety doba ma tylko 24 godziny.

Z drugiej strony wiele kobiet swobodnie zmienia kwalifikacje, niekoniecznie po to by bić się o miejsca pracy z mężczyznami, ale po to by samej ze sobą czuć się dobrze. Dlatego zaczynają dodatkowe studia, chodzą na kursy doszkalające. Niektóre samodzielnie, w wolnych chwilach uczą się języków.

Agnieszka Klimczak, anglistka, rozpoczęła nową pracę, w której robi coś z goła innego, a mianowicie piecze ciasta. Co ciekawe, żadna z kobiet w jej rodzinie do tej pory nie była w tym zainteresowana. Z początku nie wiązała z tym przyszłości. Władała angielskim tak świetnie, że już po liceum mogła go uczyć. Jednocześnie studiowała na politechnice, gdzie wykładano w tym właśnie języku. Czuła się jednak skrępowana zbyt sztywnymi procedurami, które cechują nauczyciela języka. Postawiła na bardziej oryginalny i dający więcej swobody w kreatywnym wyrażaniu siebie zawód. Od tej pory mogła dekorować torty kwiatami, figurkami i innymi jadalnymi wspaniałościami. Swój pomysł przywiozła z Wielkiej Brytanii i postanowiła odtworzyć modę na fantazyjne ciasta w Polsce.

Dominika Adamczyk to założycielka Akademii Zdrowego Odżywiania Tao Zdrowia. Dzięki diecie udało jej się wygrać zdrowie dla swojego synka. Gdy to podziałało zaczęła organizować szkolenia. Zaczynała jako stylistka i dziennikarka modowa w gazetach dla kobiet.

Anna Zdrojewskia z początku pracowała w telewizji, a następnie zdecydowała się na założenie wydawnictwa, by promować tematy, których według niej brakowało na polskim rynku – zajęła się wydawaniem książek o macierzyństwie i rodzicielstwie.

Małgorzata długo nie wiedziała co uczynić z parterem własnego domu. W końcu założyła tam przedszkole.

Zmiana kwalifikacji zdarza się paniom, które ukończyły trzydziesty rok życia. Zatem większość z nich musi łączyć prowadzenie domu, wychowywanie dzieci z rozpoczynającymi się studiami, lub kursami. Nie zniechęca ich to jednak do działania. Potrafią pogodzić obowiązki.

Katarzyna Balińska

Polub Plportal.pl:

Tags:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

75 − 67 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl