Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Nowy pomysł Morawieckiego: zapłacisz na niezarejestrowane w US konto – odpowiesz solidarnie


Resort finansów nałoży na przedsiębiorcę kolejny obowiązek. Biznesmen(link is external) będzie musiał zamienić się w detektywa i sprawdzić, czy rachunki kontrahenta znajduja się na liście zarejestrowanych kont w urzędzie skarbowym.

Jeśli firma, która zapłaci kontrahentowi na konto(link is external) niezarejestrowane przez fiskusa, nie będzie mogła zaliczyć takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o VAT(link is external), który we wtorek ma opublikować Ministerstwo Finansów.

Zastępca dyrektora departamentu podatku od towarów i usług w resorcie finansów Zbigniew Makowski powiedział, że projekt, którego publikację zaplanowano na wtorek przewiduje trzy zasadnicze zmiany.

Pierwsza polega na rozszerzeniu informacji, które będzie można uzyskać od fiskusa w celu sprawdzenia kontrahentów. Wyszukiwanie tych informacji ma być możliwe z wykorzystaniem np. NIP-u firmy,(link is external) czy jej nazwy.

Jak wyjaśnił Makowski, chodzi o umożliwienie uzyskania pełnej historii rejestracji podatnika dla celów VAT,(link is external) informacji o tym, kiedy został zarejestrowany, kiedy wyrejestrowany itp.

– Możliwe będzie też uzyskanie informacji o bankowych rachunkach kontrahentów. Projekt przewiduje, że jeżeli nabywca zapłaci na rachunek inny niż wskazany na liście, to w określonych okolicznościach będzie wobec niego mogła być zastosowana odpowiedzialność solidarna(link is external) za zaległości podatkowe – wyjaśnił Makowski.

– Ponadto, jeżeli zapłata zostanie przelana na innych rachunek niż wskazany na liście, to wydatku takiego nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w podatkach dochodowych – poinformował.

Projekt zakłada, że zmiany wejdą w życie po upływie pół roku od ogłoszenia. Resort finansów(link is external) liczy, że nastąpi to w pierwszej połowie przyszłego roku.

Autor:
Z.B.
Źródło:

pap/plportal.pl

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

36 + = 44

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl