Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Nowe technologie na świecie


97% Polaków uważa, że nowe technologie są potrzebne, a ponad 90% dostrzega ich kluczową rolę w rozwoju polskiej gospodarki, doceniając także wygodę, oszczędność czasu oraz pieniędzy (raport PwC).

Nastawienie Polaków do technologii jest silnie powiązane z wiekiem, miejscem zamieszkania, wykształceniem i statusem materialnym. Tylko 12% Polaków deklaruje brak umiejętności sprawnego korzystania z nowych technologii (raport PwC). Rozwój technologii jest ważnym elementem w edukacji, gospodarce, infrastrukturze oraz zdrowiu i środowisku.

W Japonii wprowadzono ubezpieczenie Long Term Care Insurance oferujące całodobową opiekę dla osób starszych obejmująca opiekę pielęgniarską i geriatryczną, wyposażoną w automaty i roboty usługowe. Wielu polaków (31%) zgodziłoby się na opiekę robotów. Aż 92% Polaków pozytywnie ocenia nowe technologie w medycynie, ale tylko 34% zgodziłoby się na operację wykonaną przez robota. Finlandia zajmuje pierwsze miejsce w zakresie kapitału ludzkiego wśród krajów UE. Aż 76% populacji dysponuje podstawowymi lub zaawansowanymi umiejętnościami cyfrowymi. 77% kobiet posiada co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe (55% w UE). Standardem w programach nauczania są STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) oraz podejście do edukacji wspierające rozwiązywanie problemów (raport PwC). W Polsce tylko 10% szkół ma dostęp do internetu o odpowiednich parametrach, aby je wykorzystać w procesach dydaktycznych. W Izraelu jest największa ilość start-up hi-tech per capita na świecie. Jest to wynikiem sposobu edukacji oraz silnej ekonomii i projektom B+R oraz strategii global-firt dla innowacji. W Polsce 78% badanych korzysta z zakupów i sprzedaży przez internet. Najbardziej rozwiniętą e-administracje ma Estonia. W 2019 prawie 50% wyborców zagłosowało poprzez internet. Prawie wszystkie sprawy urzędowe można załatwić przez internet. W Polsce aż 61% chciałoby korzystać z superszybkiego internetu. W Szwecji mniej niż 1% odpadów z gospodarstw domowych trafia na wysypiska śmieci, reszta poddawana jest procesom recyklingu. Natomiast Szwedzkie śmieciarki napędzane są energią elektryczną lub biogazem, także uzyskiwanym w procesie recyklingu. Aż 72% polaków uważa, że powinno odchodzić się od węgla i rozwinąć inne sposoby produkcji energii. W Finlandii wprowadzono wirtualny szpital, za pośrednictwem tej platformy profesjonaliści diagnozują, leczą i skierowują pacjentów do odpowiednich specjalistów. Chorzy mogą również skorzystać z samoobsługowych ćwiczeń i terapii. W Polsce 53% skorzystałoby z video konsultacji z lekarzem.

Dorota Smoleńska

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl