Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Norwegia wycofuje 30 milionów euro z subsydiów w Brazylii


Darczyńcy funduszu amazońskiego blokują swoje darowizny, wystraszeni postępującym wylesieniem, które jest efektem polityki Jaira Bolsonaro.

Norwegia, kraj, w którym jedna trzecia pojazdów jest elektryczna, nadal stoi na czele walki ekologicznej. W czwartek, 15 sierpnia, minister środowiska i klimatu ogłosił zablokowanie 30 milionów euro dotacji dla Brazylii. „Brazylia złamała umowę z Norwegią i Niemcami, odkąd kraj zawiesił zarząd i komitet techniczny funduszu na rzecz Amazonii”, powiedział Ola Elvestuen w norweskiej gazecie Dagens Naeringsliv ( DN ) . Oslo wypłaca 8,3 miliarda koron (828 milionów euro) każdego roku na fundusz utworzony w 2008 r. dla ratowania Amazonii. Lecz zdaniem norweskiego rządu Brazylia wydaje się „niechętnie podchodzić do kwestii powstrzymania wylesiania” .

Według oficjalnych danych wylesianie w lipcu było czterokrotnie wyższe od tego z zeszłego roku. Sytuacja ta jest dla darczyńców funduszy naruszeniem umowy, powiedziała Norwegia. Rząd brazylijski nie może „zrobić tego bez zgody Norwegii i Niemiec”, powiedział minister Elvestuen.

35 milionów euro już zablokowali też Niemcy. Roczne wpłaty norweskie zmieniają się zgodnie z wynikami uzyskanymi w walce z wylesieniem, obliczonymi przez komitet techniczny. Według wciąż tymczasowych obliczeń opartych na wielkości wylesiania w 2018 r, Oslo powinno było w tym roku zapłacić Brasilii około 300 milionów koron (30 milionów euro), czego teraz odmawia.

Zaalarmowany danymi liczbowymi wskazującymi na nasilenie wylesiania od czasu dojścia do władzy skrajnie prawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro, niemiecki rząd ogłosił także w sobotę zawieszenie niektórych swoich subsydiów. Berlin zablokował 35 milionów euro, dopóki dane na temat wylesiania nie będą znów zadowalające, jednocześnie nadal wpłacają środki na fundusz ochrony lasów deszczowych Amazonii.

Bolsonaro zareagował stwierdzeniem, że jego kraj nie „potrzebuje” niemieckich dotacji. Prezydent Brazylii twierdzi, że nie ulegnie „psychozie środowiskowej” i że „Amazonia należy do nas, nie do was”

Tłum. Ewa Kwaśniewicz
Źródło: AFP, lemonde.fr

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 23 = 25

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl