Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Niespodziewany cios w polskich programistów. Mogą stracić to, co dla nich najcenniejsze


Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro tym razem bierze się za twórców aplikacji, którym chce zabrać prawo do ochrony praw autorskich. Sejm jest już o włos od przepchnięcia nowego pomysłu.

W sejmie uchwalono nowelizację prawa o ustroju sądów powszechnych, która zakłada losowe przydzielanie spraw sędziom, ale i zwiększanie wpływu ministra sprawiedliwości na obsadę stanowisk prezesów sądów. Nowa ustawa daje jednak także prawo do przenoszenia na skarb państwa autorskich prawa majątkowych do systemów informatycznych wykorzystywanych przez sądy, prokuratury i komorników.

W wypadku podpisania nowelizacji, Zbigniew Ziobro będzie mógł wywłaszczyć wedle uznania firmę informatyczną, która dostarcza oprogramowanie sądom czy prokuraturom. Obejmuje to nie tylko niewielkie koncerny, ale i gigantów, którzy działają w Polsce. Przykładami są chociażby Microsoft i SAP.

– Wywłaszczanie twórców oprogramowania, dla których ochrona praw autorskich stanowi podstawowy mechanizm ochrony ich interesów i produktów, uważamy za niedopuszczalne. Istnieją alternatywne, powszechnie znane metody zabezpieczenia strony zamawiającej przed ryzykiem wynikającym z braku dostępu do kodów źródłowych oprogramowania. Zastosowanie przepisów do oprogramowania obecnie użytkowanego stanowić będzie rażące naruszenie umów, na podstawie których oprogramowanie jest udostępniane – mówi „Pulsowi Biznesu” Borys Stokalski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT).

Przepis ma także zdecydowanie charakter korupcjogenny, gdyż pozostawia w zasadzie swobodną decyzję o uwłaszczeniu oprogramowania – wartego często wiele milionów złotych – w rękach urzędników – dodaje.

– W pełni przychylamy się do stanowiska przedstawionego przez PIIT. Jako członkowie tej organizacji i przedstawiciele branży obecni na polskim rynku od ponad dwóch dekad wyrażamy gotowość do podjęcia debaty nad zaproponowanymi rozwiązaniami – przekonuje w rozmowie „PB” Kinga Piecuch, prezes firmy SAP Polska(link is external), która zajmuje się oprogramowaniem.

Autor:
Piotr Burakowski
Źródło:

Innpoland.pl/Puls Biznesu

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

15 − = 14

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl