Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Nieruchomości, czyli najbardziej bezpieczna forma inwestycji


nieruchomosci
Stopy procentowe są obecnie na najniższym poziomie w historii, pojawiają się również zapowiedzi ich dalszego obniżenia, co powoduje, że klienci szukają alternatywy dla lokowania swoich oszczędności. Trudno obecnie znaleźć lokatę bankową, która zagwarantuje zadowalający zysk z odsetek. Zatem mała satysfakcja z depozytów skłania do podejmowania decyzji o lokowaniu swoich środków w inne instrumenty finansowe lub do inwestycji w nieruchomości.

Zaletą długoterminowych inwestycji w nieruchomości jest fakt, że zmienność cen mieszkań jest znacznie mniejsza niż dla przykładu zmienność indeksów giełdowych. W długim terminie wartość lokalu rośnie, a w przypadku solidnie przemyślanych inwestycji, w dobrych lokalizacjach wzrosty mogą okazać się ponadprzeciętne. Dodatkowo wspomniane wcześniej niskie stopy procentowe dają większe możliwości osobom, które chcą sfinansować zakup mieszkania z kredytu. Możemy zatem mówić o lokowaniu środków w nieruchomości jako alternatywie dla tradycyjnych lokat bankowych lub o zakupie nieruchomości z udziałem finansowania z kredytu jako formie inwestycji na przyszłość.


Ważna jest lokalizacja

W obu przypadkach o opłacalności inwestycji w nieruchomości mieszkaniowe decydują przede wszystkim ceny najmu lokali. Jeśli nabywane przez nas mieszkanie ma zostać przeznaczone na wynajem, koniecznie musimy zweryfikować, jaka będzie różnica pomiędzy wysokością czynszu dla danej lokalizacji, a kosztami utrzymania nieruchomości. Konieczne będzie ustalenie, jaki jest popyt na mieszkanie najmowane w danym mieście, w konkretnej dzielnicy czy nawet ulicy. Kolejnym kryterium jest dopasowanie kupowanego mieszkania do potrzeb jak największej liczby najemców. Dla przykładu mieszkanie w dużym mieście, dobrej lokalizacji, nowym budynku, posiadające 2 lub 3 pokoje zapewni nam zainteresowanie ze strony największej liczby najemców. Zakup takiego lokalu pozwoli nam również stosunkowo łatwo wyjść z inwestycji. W razie potrzeby uzyskania znacznej ilości gotówki bez większych problemów i strat będziemy mogli sprzedać naszą nieruchomość.

Dla osób finansujących zakup z kredytu istotne do uwzględnienia będą jeszcze koszty obsługi zadłużenia oraz wszelkie opłaty związane z zaciągnięciem i obsługą kredytu.


Dalej od centrum nie oznacza taniej

Po zweryfikowaniu powyższego można decydować się na zakup mieszkania. Musimy jednak pamiętać, że w niektórych lokalizacjach są one chętniej poszukiwane niż w pozostałych. Z reguły wraz z oddalaniem się od centrum miasta, czynsze najmu spadają wolniej niż koszt zakupu nieruchomości. Wyższy dochód można osiągnąć przy niskich kosztach utrzymania nieruchomości oraz optymalizacji obciążeń podatkowych.


Inwestycja w aparthotel

Inną formą lokowania pieniędzy w nieruchomości są inwestycje w aparthotel lub condohotel. Aparthotel to praktycznie hotel przedłużonego pobytu, który oferuje wynajem apartamentów składających się z oddzielnego pomieszczenia dziennego, sypialnego oraz aneksu kuchennego. Lokale mogą być wyposażane i aranżowane w sposób indywidualny. Terminu condohotel używa się w odniesieniu do oficjalnie skategoryzowanego hotelu, w którym pokoje są własnością indywidualnych nabywców. Nabywanie przez inwestorów indywidualnych pokoi lub apartamentów w obiektach o przeznaczeniu wypoczynkowo-hotelowym to inwestowanie w systemie condo. Zatem gdy indywidualne osoby nabywają w systemie condo przestronny apartament, który ma również pełnić funkcję „wakacyjnego domu”, zawsze mówimy o aparthotelu. W tego typu obiektach to inwestor decyduje o tym, czy i w jakich terminach apartament ma być wynajmowany osobom trzecim. Gdy przedmiotem inwestycji są pokoje hotelowe, wówczas condohotel jest z punktu widzenia odwiedzających go gości tradycyjnym hotelem. Kupujący są tutaj bardziej inwestorami, a nie właścicielami konkretnych lokali, do których swobodny dostęp często nie może być po prostu zagwarantowany.

W dłuższej perspektywie inwestycje w nieruchomości, oczywiście te przemyślane i dobrze skalkulowane powinny przynieść nam zyski lub stanowić swego rodzaju zabezpieczenie emerytalne.

Decyzje związane z wyborem rodzaju inwestycji, a także rozwiązania dotyczące finansowania zakupu nieruchomości z ewentualnego kredytu powinny być dokładnie rozważone. Jeśli sami mamy wątpliwości dotyczące konkretnych rozwiązań zawsze możemy skonsultować nasze pomysły z doświadczonymi pracownikami instytucji finansowych.

Autor jest ekspertem Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF), Aspiro

Autor: Leszek Zięba

Źródło: http://gf24.pl/nieruchomosci-czyli-najbardziej-bezpieczna-forma-inwestycji/

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

13 + = 16

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl