Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Niemcy zrobią to bez wychodzenia z Unii. Berlin drastycznie zredukuje zasiłkiRząd Angeli Merkel postanowił częściowo ograniczyć socjalne benefity, z jakich korzystali obywatele państw UE, pracujący nad Renem. Jak twierdzi największa niemiecka gazeta, tabloid „Bild”, wkrótce mogą zostać zredukowane zasiłki, jakie Berlin wypłaca na dzieci, które pozostały w kraju pochodzenia rodziców.

Prace nad stosownymi przepisami ma już prowadzić niemieckie ministerstwo finansów. Nowelizacja zakłada, że „Kindergeld” – jak zwykło się mówić o tym świadczeniu – będzie „dopasowany do kosztów utrzymania” w kraju, w którym przebywa dziecko. Dla Polaka oznacza to 92 euro zamiast dotychczasowych 192 euro.

Miliarder rzucił Obamie wyzwanie

 Oszczędności mają w ten sposób urosnąć do kwoty 159 mln euro. Nic dziwnego, z „Kindergeld” korzysta dziś aż 185 tysięcy obywateli innych państw Unii, którzy pracują za Odrą. W tej licznej rzeszy gastarbeiterów największy odsetek Polaków jest najwyższy – jest ich 87 tysięcy. Druga pod względem liczebności grupa to Rumuni, ale tych jest zaledwie 15 tysięcy.

Przewrotnie można by rzec, że to odpowiedź Berlina na apel wicepremiera Mateusza Morawieckiego o powrót do kraju. Można by też nazwać te decyzje „Brexitem po niemiecku”, bez wychodzenia z Unii. Ale dyskusja o przywilejach socjalnych dla gastarbeiterów trwa nad Renem od lat, a współrządząca w Wielkiej Koalicji SPD już w zeszłym roku domagała się zmian w polityce socjalnej. Ówczesny wicekanclerz Sigmar Gabriel twierdził, że przybysze organizują całe siatki osób wyłudzających świadczenia – nawet nie pracujących, mieszkających w prowizorycznych warunkach i obecnych nad Renem wyłącznie po to, by skarb państwa wypłacał im „Kindergeld”.

Redukcja wydaje się być nieunikniona – za takim rozwiązaniem są nie tylko chadecy i socjaldemokraci z rządu, ale również władze samorządowe i urzędnicy z całych Niemiec. Rozwiązanie krytykują wyłącznie Zieloni i Lewica, dziś partie o raczej niewielkim znaczeniu.
Mariusz Janik
Źródło: Innpoland.pl

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 3 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl