Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Niemcy wyciągają swoje pieniądze z sejfów


To nie może być przypadek, że określenie „odsetki karne” jest w Niemczech używane tak powszechnie. Banki karały finansowo swoich klientów za umieszczanie na kontach dużych sum pieniędzy. Winę za owy bałagan ponosi polityka zerowych i ujemnych stóp procentowych forsowana przez Europejski Bank Centralny. Jednak zaradna osoba oszczędzająca wiedziała, co począć: wypłacała gotówkę i banknoty przechowywała w sejfie.

Cierpienia skończyły się jednak w momencie, w którym EBC zniósł w lipcu ujemne stopy procentowe. Ludzie odkopują zabunkrowane oszczędności i zanoszą je z powrotem do banku. Lepiej jest dmuchać na zimne. Znienawidzone banki postępują zresztą dokładnie w ten sam sposób. „W ciągu ostatnich 30 dni wartość banknotów euro w obiegu spadła o około jeden procent” – oznajmił we wtorek rzecznik EBC. „Odpowiedzialność za taki stan rzeczy należy przypisać bankom, które zwracają ze swoich skarbców do kont w banku centralnym przede wszystkim banknoty o nominale 500 i 200 euro”. Analityk Peter Barkow już w weekend zwrócił uwagę na zmianę trendu. Według jego obliczeń, od czasu podwyżki stóp procentowych przez EBC obrót gotówkowy w Niemczech spadł o 14 mld euro.

Spojrzenie wstecz: wraz z wprowadzeniem ujemnych stóp procentowych przez EBC, banki magazynowały coraz większą ilość gotówki w swoich skarbcach, aby uniknąć obciążeń finansowych – podobnie jak część obywateli. „W czasie występowania ujemnych stóp procentowych w latach 2014-2022 ich suma wzrosła w Niemczech z 15 do 52 miliardów euro, a ogółem w strefie euro z 50 do blisko 100 miliardów euro” – stwierdził dyrektor zarządzający Barkow Consulting. Bunkrowanie gotówki opłaciło się: „poprzez ten zabieg instytucje kredytowe mogły zaoszczędzić na ujemnych stopach procentowych”.

Aktualnie pieniądze są zwracane, a obieg gotówkowy odpowiednio spada. Działa to w następujący sposób: banki zaopatrują gospodarstwa domowe, firmy i towarzystwa ubezpieczeniowe w gotówkę, która jest dostarczana przez bank centralny. „Podczas gdy klient wpłaca gotówkę na swoje konto, ilość gotówki w obiegu pozostaje taka sama” – wyjaśnia Barkow. To właśnie robione jest teraz, w zawrotnym tempie. Tak szybko jak dziś gotówka nie wypadała z obiegu od początku tysiąclecia.

Po ostatnim posiedzeniu EBC zapowiedział dalsze podwyżki stóp procentowych. Osoby oszczędzające będą ponownie otrzymywać zysk z odsetek, który nie będzie jednak w stanie zrekompensować wysokiego poziomu inflacji. Kończy się okres eksperymentalnej polityki monetarnej dla unii walutowej. Wprowadzając ujemną stopę procentową, EBC wkroczył w 2014 r. na „ziemię nieznaną” polityki pieniężnej. Celem banku centralnego było wzmocnienie gospodarki, co się powiodło. Tym samym bank zraził do siebie wielu ludzi, zwłaszcza w Niemczech. Jest to widoczne po reakcji obywateli tego kraju. W strefie euro do EBC wróciło łącznie 16 miliardów euro, z czego 14 miliardów z samych Niemiec. Analityk Barkow stwierdza następujący fakt: „zmniejszenie obiegu gotówkowego w ciągu ostatnich trzech tygodni jest niemal wyłącznie zjawiskiem niemieckim”.

Autor: Markus Zydra | Tłumaczenie: Jan Popek

Źródło

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl