Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Niemcy mieli kupić LOT, Ewa Kopacz inwestowała w złoto, Paweł Adamowicz zabiegał u mnie o audiencję


Marcina P. złożył obszerne zeznania przed komisją ds. afery Amber Gold, z których wynika, że Ewa Kopacz inwestowała swoje pieniądze w piramidę finansową, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz osobiście zabiegał o audiencję u Marcina P., natomiast Ministerstwo Gospodarki złożyło “lipnej” firmie Amber Gold ofertę sprzedaży LOT-u – narodowego przewoźnika z 80 – letnią tradycją.

– Z Ministerstwa Gospodarki otrzymaliśmy propozycję zakupienia LOT – zeznał przed komisją ds. Amber Gold Marcin P. Ujawnił też, że linie lotnicze OLT otrzymały nawet z resortu księgi handlowe LOT do audytu.

Szefem Ministerstwa Gospodarki za kadencji Donalda Tuska był wówczas Waldemar Pawlak z Polskiego Stronnictwa Ludowego, które rządziło w koalicji z Platformą Obywatelską.
Według planów Ministerstwa Gospodarki, docelowym klientem były linie niemieckie.

Spółka Amber Gold zgodnie z planem miała upaść. Dzięki temu rząd Tuska miałby „czyste ręce”, bo nie można by mu zarzucić, że sprzedał polskie linie Niemcom, a jedynie prywatnej polskiej spółce, która później miałaby zdecydować się na odsprzedanie „upadającej” firmy.

Założyciel Amber Gold stwierdził jednak, że ostatecznie postanowił nie korzystać z tej propozycji.
– Mieliśmy za pośrednictwem pana Wicherka (byłego właściciela OLT Jet Air Poland Sp. z o.o.) propozycję z Ministerstwa Gospodarki zakupu LOT. Odmówiłem jakichkolwiek rozmów nt. przejęcia LOT przez OLT czy Amber Gold – powiedział P.

Marcin P. wyjawił także, że wile osób z pierwszych stron gazet inwestowało w piramidę finansową.

– “W chwili obecnej nie jestem w stanie (powiedzieć), bo tych nazwisk było około trzydziestu, na pewno było nazwisko Adamowicz, na pewno była pani Kopacz Ewa, na pewno był znany polityk PiS” – powiedział Marcin P. Jak dodał, w bazie były wszystkie opcje polityczne na szczeblach: centralnym i wojewódzkim. “Wszystkie partie polityczne były, po prostu Ewa Kopacz i Paweł Adamowicz, to są takie nazwiska, które medialnie często występują, dlatego je wymieniłem” – wyjaśnił

Były szef finansowej piramidy zeznał m.in., że Emil Marat uprzedzał go o czynnościach ABW i mówił mu o możliwości wykorzystania kontaktów z politykami, co do “załatwienia” sprawy Amber Gold. Według P., być może powoływał się on na “pana Cichockiego” z KPRM.

Nie chciał też odpowiedzieć na pytanie, skąd miał pomysł na stworzenie Amber Gold, jakie środki potrzebne były na rozpoczęcie tej działalności i skąd one pochodziły.

Marcin P. pytany był, ile zarobił w trakcie swojej działalności w Amber Gold i OLT Express. “W OLT Express zero złotych, w Amber Gold nie pamiętam, w granicach 20 milionów złotych” – powiedział Marcin P. Nie umiał odpowiedzieć na pytanie, ile zarobiła jego żona.

“Nic Polakom do zwrócenia nie mam, kompletnie nic” – oświadczył przed komisją śledczą. W swych zeznaniach oceniał, że prokuratura celowo działała, aby był jedynym skazanym, a kancelaria premiera w 2012 r. “musiała mieć wiedzę” ws. jego spółki.

Autor:
Z.B.
Źródło:

PAP/TVP24/PL PORTAL PL

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

44 − = 41

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl