
Niemcy: Czy oszczędzanie jest drogie? Bank żąda odsetek od 25 000 euro.
Written by redaktor, lis 23, 2021, 0 Comments
Ta wiadomość wyprowadziła z równowagi wielu oszczędnych Niemców. Po tym, jak banki w Niemczech chciały naliczać odsetki od 100 000 euro, Postbank zmniejszył latem kwotę do 50 000 euro. Teraz w niemieckim banku nawet salda o wartości 25 000 euro lub więcej są obciążone ujemnymi odsetkami – początkowo tylko w przypadku nowo otwartych rachunków lub jednodniowych rachunków pieniężnych.
Deutsche Kreditbank AG (DKB) wprowadza tak zwaną opłatę powierniczą w wysokości 0,5% rocznie dla sald powyżej 25 000 euro na rachunkach bieżących i jednodniowych. W ten sposób DKB przekazuje nowym klientom karne odsetki, których Europejski Bank Centralny (EBC) żąda od banków za zdeponowane fundusze od czerwca 2014 roku.
Ilu konkretnie właścicieli i właścicielek rachunków bieżących zostałoby dotkniętych skutkami postanowienia, gdyby ujemne odsetki dotyczyły wszystkich? DKB nie chce udzielać informacji „ze względu na konkurencję”.
Na pytanie, czy karne oprocentowanie nie zniechęciłoby wielu ludzi, rzecznik prasowy – Hauke Kramm – powiedział serwisowi euronews: W zasadzie chcielibyśmy podkreślić, że we wprowadzeniu nowej opłaty powierniczej w wysokości 0,5% (zmiennej) rocznie dla sald ponad 25 000 euro nie chodzi o „odstraszanie”.
A według rzecznika Kramma, DKB musi zareagować ze względów ekonomicznych: „Wciąż jesteśmy przekonani, że możemy zaoferować naszym klientom atrakcyjny pakiet usług i w ten sposób zachęcić nowych klientów do DKB. Petenci z wysokimi depozytami również mogą dobrze zainwestować z naszą pomocą swoje pieniądze. Ważne jest jednak, abyśmy w przyszłości bardziej ograniczyli rosnące depozyty na żądanie na rachunkach bieżących i jednodniowych, ponieważ dodatkowy koszt odsetek jest jedynie korzystny jako długoterminowy i jedynie z biznesowego punktu widzenia.”
DKB: Zdjęcie reklamowe nowego interfejsu dla kart debetowych VISA
Maren Heiss – kierowniczka działu obsługi klienta bankowości detalicznej w DKB – zakomunikowała wcześniej: „Deklarowanym przez nas celem jest zachowanie możliwie jak najniższych kosztów dla naszych klientów w odpowiedzi na utrzymujące się niskie stopy procentowe i ujemną stopę depozytową EBC” .
DKB, założony w Berlinie w 1990 r., uważa się za jeden z dwudziestu największych banków w Niemczech. Zatrudnia 4500 pracowników i dysponuje aktywami o łącznej wartości 126,9 mld euro. Na stronie internetowej banku, który zalicza się do najważniejszych inwestorów w energie odnawialne, czytamy również: “Nie oferujemy bonusu powitalnego dla nowych klientów ani trarytetu, lecz długoterminowe uznanie, np. w postaci bezpłatnego wstępu na imprezy sportowe, korzyści z oprocentowania jako aktywny klient i wiele innych. Chcemy współpracować z naszymi klientami w dłuższej perspektywie, a nie tylko odciąć ich od reszty możliwości.”
Według FAZ już w sezonie letnim około 400 banków i kas oszczędnościowych naliczało ujemne stopy procentowe w sektorze klientów prywatnych.
Autor: euronews / Tłumaczenie: Maja Knychalska