Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Nie tak łatwo o mieszkanie. Banki zaostrzają zasady przyznawania kredytów


Wyższa marża i większe wymagania dla przyszłych kredytobiorców. Banki zaostrzają politykę przy kredytach mieszkaniowych, co może się przełożyć na popyt na nie.

Mieszkania drożeją, a wpływ ma na to przede wszystkim drastyczny wzrost kosztów budowy.

 

 

 

Wyniki kwartalnej ankiety Narodowego Banku Polskiego na temat sytuacji na rynku kredytowym nie pozostawiają złudzeń: coraz trudniej będzie uzyskać kredyt na mieszkanie. Ceny nieruchomości wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, a zapotrzebowanie na kredyt nie słabnie – informuje Radio Zet.

Z prognoz NBP wynika jednak, że popyt na kredyty mieszkaniowe zmaleje za sprawą większych wymagań banków. Z wyników ankiety wysunąć można bowiem prognozę wyższych marż kredytowych w 2020 r.

Już w ostatnim kwartale 2019 roku banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych – wskazuje NBP. Ankietowane banki znacznie podniosły marżę kredytową, pozostawiając bez istotnych zmian inne warunki udzielania kredytów.

Inna sprawa, że popyt na kredyty mieszkaniowe maleje. Zdaniem większości ankietowanych instytucji to same banki wykazują się coraz dalej idącą ostrożnością. Analitycy z niepokojem patrzą na rosnące ceny nieruchomości, bo zbyt dobrze pamiętają, czym może skończyć się udzielanie kredytów na przeszacowane mieszkania.

Ocena sytuacji na rynku nieruchomości była jednak zróżnicowana, bo część z banków – 24 procent – uznała ją za czynnik zwiększający popyt na kredyty. W opinii 20 procent banków popyt był również wspierany przez poprawę sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych – czytamy w analizie NBP.

W styczniu Główny Urząd Statystyczny wskazał, że stawki za nieruchomości w trzecim kwartale minionego roku wzrosły o 2,1 procent w stosunku to poprzedniego kwartału. A jeśli porównamy dane z lipca, sierpnia i września 2019 roku z analogicznym okresem w 2018 roku to widzimy, że mieszkania podrożały o 9 procent. Rok temu w tych miesiącach nieruchomości z rynku wtórnego można było nabyć na 6,7 procent mniejszą stawkę, zaś używane mieszkania kosztowały o prawie 11 procent mniej.

Autor : OPRAC. MARTYNA KOŚKA

Źródło : money.pl

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl