Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Nie będzie niższego wieku emerytalnego? Morawiecki: twardego zobowiązania ze strony rządu nie było


Wicepremier i minister rozwoju zapowiada kolejną redukcję i odłożenie w czasie kluczowej zapowiedzi wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy. Tym razem chodzi o reformę emerytalną. – Od kiedy to będzie, to teraz nie potrafię powiedzieć, twardego zobowiązania ze strony rządu nie było – powiedział Morawiecki w “Salonie politycznym” Trójki.

– W pierwszych kilku latach koszty nie są duże. Natomiast po paru latach są one bardzo zauważalne. W trzecim i czwartym roku jest to kilka miliardów złotych. Od 2020 roku jest 10-12 miliardów złotych rocznie – ocenił Morawiecki koszt potencjalnej reformy emerytalnej.

Wicepremier unikał jednak jednoznacznej deklaracji na pytanie czy rząd poprze prezydencki wniosek o obniżenie wieku emerytalnego. Wyjaśnił jedynie, że taka reforma byłby bardzo kosztowna, ale jednocześnie jest to obszar któremu należy się przyglądać.

– W dłuższej perspektywie będziemy pracować i przyglądać się systemowi emerytalnemu w taki sposób, żeby nie generował aż tak poważanych obciążeń dla budżetu państwa połączonego z ZUS-em. Musi się to w dłuższej perspektywie lepiej bilansować – podkreślił Morawiecki.

To już trzeci przypadek w ostatnich dniach kiedy wicepremier wchodzi w konflikt z projektami ustaw autorstwa głowy państwa. Najpierw poszło o pomoc frankowiczom. – Rząd na razie nie pracuje nad ustawą frankową, ponieważ jakąś opcję zaproponował pan prezydent. I czekamy na dokładniejsze analizy – stwierdził Morawiecki w RMF. W tej samej audycji minister rozwoju przyznał, że kwota wolna od podatku nie wzrośnie za jednym razem do 8 tys. zł, jak obiecywał Duda w kampanii, ale do “5 tys. zł, może mniej”. Dodatkowo nie wiadomo kiedy zacznie się jej podnoszenie.

 

Autor: Radia Trójka

Źródło: http://www.se.pl/pieniadze/newsy/nie-bedzie-nizszego-wieku-emerytalnego-morawiecki-twardego-zobowiazania-ze-strony-rzadu-nie-bylo_781120.html

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

14 − = 8

 

About jarzebskia

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl