Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Największy podatkowy skandal w powojennej historii Niemiec


Niemcy z umiłowaniem przestrzegają prawo, jednak ustanowione prawo ma czasem wady. Zwykle wcześnie jakieś lobby sprecyzuje swoje żądania, a posłowie po dobrym obiedzie i obfitych napitkach, uchwalą ustawy i przepisy, które są po prostu szkodliwe dla budżetu. Nagrodą zgodnie z układem jest publikacja książki, której nakład jest wykupywany przez tajemnicze lobby lub bezpośredni udział w przestępczym procederze.

Perfekcyjne niemieckie prawo pozwoliło na to, aby fiskus stracił 32 mld euro. Wszystko to dzięki nieuczciwym bankierom, prawnikom i maklerom giełdowym. To kwota, która z pokryłaby prawie roczne koszty Bundeswery

Mechanizm był zadziwiająco prosty i miał dwa „patenty”. Były to transakcje „cum-cum” i „ex-cum”

W pierwszym zarówno banki jak i maklerzy giełdowi kupowali i sprzedawali udziały w spółkach w ten sposób, aby zagraniczny inwestor mógł wystąpić o zwrot podatku. Nie miał oczywiście do niego prawa.

Drugi model „ex-cum” polegał na odpowiednim obrocie udziałami tuż przed i po wypłacie dywidendy. Nieobowiązujące już przepisy pozwalały zagranicznym inwestorom (powiązanym z londyńskim City) uniknąć podatku.

W sprawie prowadzone były śledztwa prokuratorskie i dziennikarskie, które w zadziwiający sposób się przeciągały…. Proceder nie tylko trwał, ale też jego skala była coraz większa. Jednak wszystko ma swój kres, bo skala wyłudzeń, która wcześniej była zagwarantowana tylko dla wtajemniczonych, stała się powszechna i zaczęła przybierać gigantyczne rozmiary.

Do jego ostatecznego zakończenia przyczyniła się młoda kobieta o pseudonimie „Anna Schablonski” zatrudniona w centrali niemieckiej skarbówki. Zauważyła, że spływają do niej liczne wnioski o zwrot gigantycznych kwot podatku. Mimo gróźb i presji, sprawa ujrzała światło dzienne i obecnie jest tematem postępowań prokuratorskich, które są szeroko komentowane w niemieckich mediach.

Autor:
Z.B.
Źródło:

PL PORTAL PL

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

59 − = 54

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl