Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Najlepszy okres dla szkockich nieruchomości od 7 lat


szkocja
16,5 mld funtów – aż na taką kwotę opiewały zawarte w 2015 roku transakcje szkockimi domami i mieszkaniami. Łącznie sprzedano ich prawie 98 tysięcy. Tym samym ustanowiono najwyższy wynik po 2008 roku – informuje Registers of Scotland. 

Analitycy podkreślają, że osiągnięcie takiego wyniku nie mogłoby być możliwe bez referendum, które miało zdecydować o niepodległości Szkocji. Przed nim – w 2014 roku – nabywcy wstrzymywali się z decyzją o zakupie, a niedługo po ogłoszeniu wyników (Szkoci opowiedzieli się za pozostaniem częścią Wielkiej Brytanii) nastąpiło ożywienie na rynku.

Największa część obrotu przypada na dwa miasta Edynburg i Glasgow. W nich to sprzedała się w ubiegłym roku co czwarta szkocka nieruchomość. Łączna wartość obrotów na obu tych rynkach opiewa na 4,4 mld GBP (równowartość 25,4 mld zł).

Dla porównania dane opublikowane przez GUS sugerują, że w 2014 roku w Polsce sprzedano mieszkania warte 26,1 mln zł. To oznacza, że domy sprzedane w zaledwie dwóch szkockich miastach warte są tyle, ile wszystkie mieszkania sprzedane w Polsce w ciągu roku.

Na tym nie koniec możliwych do wskazania polsko-szkockich analogii. Co bowiem ciekawe, zupełnie jak w Polsce, wyraźny wzrost (8,2% r/r) obrotów na szkockim rynku nie powoduje wcale dynamicznych wzrostów cen. Dane Registers of Scotland sugerują, że za przeciętny szkocki dom trzeba było w 2015 roku zapłacić 169,4 tys. GBP (równowartość 976 tys. zł). Najnowsze dane (za ostatni kwartał 2015 r.) sugerują jedynie 1,6-proc. wzrost cen. W perspektywie lat 5 szkockie domy podrożały natomiast jedynie o 6,2%. To niewiele biorąc pod uwagę rosnące od 7 lat obroty na rynku mieszkaniowym.

Dla porównania w Polsce na zakup przeciętego “M” wydawano w 2014 roku (najświeższe dane) 219,6 tys. zł. To ponad cztery razy mniej niż w Szkocji. W Polsce także od prawie 3 lat dynamicznie rośnie liczba zawieranych transakcji. Efektem tego rok 2015 deweloperzy zamknęli rekordowymi wynikami sprzedaży. Mimo to ceny nie rosną. Dane publikowane przez NBP sugerują, że pod koniec 2015 roku za mieszkania w największych miastach płacono jedynie o 1,7% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

LICZBA TYGODNIA:

27 lat
przeciętny wiek Polki w momencie wyprowadzki z rodzinnego domu. Na symboliczny moment usamodzielnienia się rodzice mężczyzn czekają w Polsce dwa lata dłużej – wynika z szacunków Eurostatu do których dotarł Lion’s Bank.

Polub Plportal.pl:

Tags:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 + 6 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl