Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Najdroższy kraj europejski


Według danych Eurostatu, na Islandii ceny są przeciętnie o 56 % wyższe niż w innych państwach europejskich. Tym samym, kraj ten nosi miano najdroższego w Europie.

Licząca 355.000 mieszkańców Islandia uzależniona jest od importu artykułów spożywczych, podatek akcyzowy na alkohol jest bardzo wysoki, ale to tylko niektóre z przyczyn drożyzny, donosi N1.

Przegląd menu typowej islandzkiej restauracji przyprawia o zawrót głowy. Zwykła pizza kosztuje tam 17 euro, szklaneczka wina 10 euro, a małe piwo 7 euro. Dziesięć jaj kupionych w sklepie to wydatek 5 euro.

Do wzrostu cen doprowadziła ogromna fluktuacja islandzkiej korony w latach 2016 i 2017. Główny ekonomista Islandzkiej Izby Gospodarczej wskazał na “istotny związek między drożyzną a standardem życia”.

Zasadniczo, Islandczykom żyje się jednak całkiem dobrze. W roku ubiegłym przeciętna płaca przed potrąceniem podatku wynosiła 4 000 euro. Miesięczny czynsz za kawalerkę w centrum Rejkiaviku- około 1.500 euro.

Zdaniem Banku Centralnego, już wkrótce Islandię czekają gorsze czasy, bowiem pierwszy raz od 10 lat odnotowano ekonomiczny regres.

Częściowo winna temu jest zapaść w islandzkich tanich liniach lotniczych WOW air, która doprowadziła do spadku liczby turystów, ale również inflacja, która nagle gwałtownie przyspieszyła.
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: Tanjug

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 1 =

 

About publikator

Reklama