Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Moskwa zarobiła na żywności więcej niż na broni


moskwa
Dzięki embargu na import zachodniej żywności, ogromnym subsydiom i słabemu rublowi rosyjski sektor rolny zaczął przynosić większe zyski niż wydobycie ropy naftowej i sprzedaż uzbrojenia, pisze Bloomberg.

Agencja twierdzi, że rosyjskie kierownictwo dąży do zminimalizowania uzależnienia Rosji od niekontrolowanych rynków.

— Sankcje odwetowe, nałożone na import żywności, i bezprecedensowe subsydia przyczyniły się do tego, że wiele gałęzi sektora rolnego jest bardziej dochodowe niż nawet wydobycie ropy naftowej, które Putin kiedyś nazwał „kurą znoszącą złote jaja” – pisze Bloomberg.

Agencja podkreśla, że imponujący impuls do rozwoju sektora dała konfrontacja między Moskwą a Ankarą i wynikający z niej częściowy zakaz importu tureckich produktów, który stał się „błogosławieństwem dla rolnictwa”.

Rosja może się stać największym na świecie dostawcą zdrowej, ekologicznej i dobrej jakości żywności, co zachodni producenci już dawno utracili. Szczególnie biorąc pod uwagę to, że popyt na taką żywność na globalnym rynku systematycznie rośnie, mówił Putin do Zgromadzenia Federalnego w grudniu 2015 roku. Rosja dołączyła też do państw, które zakazały produkcji i importu żywności modyfikowanej genetycznie.

— Głównym osiągnięciem rosyjskiej strategii żywnościowej okazały się rekordowe wskaźniki sprzedaży zbóż. Rosja wyprzedziła Stany Zjednoczone, stając się w tym roku największym eksporterem pszenicy. To doniosłe wydarzenie towarzyszyło wysokim plonom kukurydzy, ryżu, soi i gryki. Nadwyżka plonów w połączeniu ze słabym rublem doprowadziła do tego, że dochód z eksportu żywności był większy, niż ze sprzedaży uzbrojenia – podkreśla Bloomberg.

Bloomberg: © Sputnik. Artem Kreminsky

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

26 − 17 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl