Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Moskwa i Pekin obrastają w złoto


moskwa
Zasilenie złotem rezerw państwowych chroni Moskwę i Pekin przed dominacją amerykańskiego dolara. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), w okresie od stycznia do kwietnia 2016 roku Chiny zakupywały co miesiąc około 11 ton złota.

W maju ilość sztabek złota nie uległa zmianie — pisze wydanie internetowe Market Watch. W porównaniu z Pekinem Moskwa aktywniej zakupywała złoto. W okresie od stycznia do czerwca, aż 14 ton miesięcznie.

Rosja i ChRL powiększają swoje zapasy złota z wielu przyczyn — pisze MarketWatch. Jednym z głównych powodów jest chęć zmniejszenia zależności od dolara. W przypadku Rosji dana strategia jest przede wszystkim podyktowana sankcjami nałożonymi na Moskwę z inicjatywy Stanów Zjednoczonych. Ponadto uzupełnienie rezerw złotem może być uwarunkowane niezadowoleniem z niskiego bądź ujemnego przychodu z rezerw w walucie europejskiej. Chiny natomiast złotem umacniają juan włączony już do grona globalnych walut rezerwowych — dodaje portal.

Największym posiadaczem złota pozostają Stany Zjednoczone, których zapasy wynoszą 8134 tony. Za USA plasują się Niemcy (3380 ton), dalej MFW (2814 ton), Włochy (2452 tony) i Francja (2436 ton). Chiny i Rosja plasują się odpowiednio na szóstej i siódmej pozycji. Przy takim tempie zakupów złota Moskwie i Pekinowi potrzeba będzie jeszcze około sześciu lat, żeby zrównać się z Rzymem i Paryżem.

Jak czytamy w opublikowanym w 2016 roku raporcie organizacji Official Monetary and Financial Institutions Forum, którego autorzy dokonują przeglądu światowych rezerw złota, „rośnie atrakcyjność złota jako alternatywy wobec walut rezerwowych, bowiem euro, japoński jen i frank szwajcarski osłabiły się w stosunku do dolara w 2015 roku, podczas gdy kraje rozwijające się są także zainteresowane dywersyfikacją rezerw i zmniejszeniem zależności od amerykańskich aktywów”.

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

84 − 77 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl