Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Moskiewska giełda powstrzymuje powrót zagranicznych inwestorów


W poniedziałek rosyjscy inwestorzy podzielili się wiadomością, że inwestorzy z „zaprzyjaźnionych” krajów mogą na razie działać tylko na rynku instrumentów pochodnych. Istnieje obawa znacznego osłabienia kursu.

gotowe spółki
Wstrzymany powrót pierwszych zagranicznych inwestorów na moskiewską giełdę został przyjęty z ulgą na początku tygodnia. Maklerzy giełdowi liczą się z tym, że zagraniczni inwestorzy, mimo dużego ryzyka, szybko sprzedadzą rosyjskie akcje, gdy tylko zostaną dopuszczeni do moskiewskiego rynku. Po tym, jak piątkowa giełda ogłosiła, że klienci z „zaprzyjaźnionych” krajów zostaną ponownie dopuszczeni do handlu po prawie sześciomiesięcznej przerwie, rosyjski rynek akcji spadł o 3 procent.

Po zamknięciu handlu giełda ogłosiła, że decyzja o powrocie zagranicznych inwestorów będzie dotyczyć tylko rynku instrumentów pochodnych, a nie głównego rynku akcji. „Ci, którzy czekali na nadmierną podaż akcji i zdecydowali się na krótką sprzedaż, zamkną dzisiaj swoją sprzedaż, co może doprowadzić do krótkotrwałego odpoczynku” – powiedział dom maklerski BCS Global Markets. Denominowany w dolarach indeks RTS i oparty na rublu rosyjski indeks giełdowy wzrosły w poniedziałkowy szczyt o około 3 procent.

Od końca lutego, czyli początku inwazji Rosji na Ukrainę, inwestorzy zagraniczni mają zakaz handlu na moskiewskiej giełdzie. Kiedy inwestorzy z „zaprzyjaźnionych” krajów znowu zostaną przez Rosję dopuszczeni do handlu, tego nie wiadomo. Za „zaprzyjaźnione” państwa Rosja uważa te, które nie nałożyły na nią sankcji. Inwestorzy z tych krajów posiadają udziały do około jednego procenta rosyjskich akcji.

Autor: Frankfurter Allgemeine Zeitung 
Źródło: https://www.faz.net/aktuell/finanzen/finanzmarkt/boerse-in-moskau-stoppt-rueckkehr-von-auslands-investoren-18229823.html 
Tłumaczenie: Klaudia Tukindorf

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl