Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Morawiecki zapowiada “dwa duże uderzenia antybiurokratyczne” jeszcze w tym roku. “


„Dwa duże uderzenia antybiurokratyczne”, czyli dwa pakiety reform dotyczących uproszczeń i zmniejszenia obciążeń biurokratycznych dla firm.

—zapowiedział w środę na posiedzeniu sejmowej komisji wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

W tym roku planujemy dwa pakiety – przed wakacjami zdążymy z jednym, a jesienią z drugim – uproszczeń dla przedsiębiorstw i zmniejszenia obciążeń biurokratycznych, zarówno w obszarze płatności, płynności, sądownictwa, należności, rejestrowania firmy, wyrejestrowania firmy.

—powiedział wicepremier na posiedzeniu komisji gospodarki.

270883d5c56742558bc3dfbd0b57a43d
Mogę obiecać, że przed wakacjami na pewno będziemy się starali taki pakiet zaproponować i po wakacjach drugi, tak żeby w tym roku były takie dwa duże uderzenia antybiurokratyczne.

—zadeklarował.

Morawiecki przedstawił posłom komisji informację na temat priorytetów działania Ministerstwa Rozwoju oraz głównych celów polityki gospodarczej rządu; zapowiedział też nowe Prawo zamówień publicznych

Dzisiaj przygotowujemy taką zminimalizowaną wersję Prawa zamówień publicznych na potrzeby Komisji Europejskiej, na potrzeby prawa europejskiego, bo musimy ją wdrożyć do 18 kwietnia. Potem rozpoczniemy jeszcze raz prace nad tą ustawą, bo ona może być potężną dźwignią rozwoju gospodarczego.

—zapowiedział wicepremier.

Powołał się w tym kontekście na przykład naszego zachodniego sąsiada.

W Niemczech w zamówieniach publicznych w budownictwie, w budowie dróg 90 proc. (przetargów) wygrywają firmy niemieckie. W Polsce w poprzedniej perspektywie było odwrotnie, a te polskie firmy, które wygrywały, te największe polskie firmy są dziś w potężnych tarapatach, żeby nie powiedzieć jeszcze bardziej dosadnie. —zaznaczył szef MR.

Jak dodał rząd chce to zmieniać, choć nie jest to łatwe. Wśród planowanych zmian wymienił również m.in. odejście od kryterium najniższej ceny i skonstruowanie nowego prawa tak, żeby małe i średnie firmy miały możliwość większego udziału w zamówieniach publicznych.

Morawiecki przypomniał, że obecnie w jego ministerstwie trwają prace nad strategią na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, zwaną planem Morawieckiego.

Chcemy go (dokument) uchwalić jesienią, po to żeby rzeczywiście obudować te rzeczy, o których mówię i te ujęte w planie dużą ilością szczegółów

—zadeklarował.

Posłowie pytali wicepremiera m.in. o zagrożenia dla deficytu sektora finansów publicznych wynikające z planowanych przez rząd reform.

Procedura nadmiernego deficytu jest bardzo ważna i nie chcemy w nią wpaść z powrotem. Dlatego cieszę się z tego, co mówi minister finansów, że dba o tę granicę 3 proc. W tym roku to ma być 2,8 proc. Myślę, że spokojnie utrzymamy się w tej granicy. W przyszłym roku ma to być też poniżej 3 proc.

—podkreślił minister

W naszym programie bardziej zajmujemy się gospodarką realną.

—podkreślił.

Chcemy żeby wzrost eksportu w latach 2015-20 wyniósł 7,2 proc., a w latach 2021-2030 6,8 proc., czyli powyżej wzrostu PKB.

—wyjaśnił.

Później doprecyzował, że chodzi o wzrost średnioroczny.

Ekspansji zagranicznej polskiego biznesu ma pomóc otwarcie nowych placówek handlowych m.in. w Meksyku, w Wietnamie oraz Mongolii – wskazał.

Ekspansja na cały świat jest kolejną szansą na 10-15 lat rozwoju.

—dodał.

Odnosząc się później w rozmowie z dziennikarzami PAP do planów powołania agencji eksportu Morawiecki zapewnił, że do września Ministerstwo Rozwoju złoży propozycje projektów ustaw w tej sprawie.

Wicepremier dodał też, że do czerwca można spodziewać się pierwszych projektów ustaw związanych z funduszem rozwoju.

Do czerwca będą na pewno. A już teraz będzie ta ustawa kompetencyjna o instytucjach rozwoju, czyli integracji tych instytucji rozwoju.

—powiedział Morawiecki.

Źródło: http://wpolityce.pl/gospodarka/286959-morawiecki-zapowiada-dwa-duze-uderzenia-antybiurokratyczne-jeszcze-w-tym-roku

Polub Plportal.pl:

Tags:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

21 + = 22

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl