Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Morawiecki szykuje bombę podatkową, bo nie zgadza się kasa.


Mateusz Morawiecki postanowił wziąć się za uszczelnianie podatku CIT. W planach jest kilkanaście nowych akcji i ustaw, które będą wymierzone w przedsiębiorców.

Morawiecki chwali się, że w pierwszy roku rządów PiS system podatkowy został uszczelniony o kilka miliardów złotych. Planem jest uszczelnienie w 2018 VAT do 20-30 mld zł. Wicepremier wypowiedział się także na temat CIT.

– Skoro 8 lat temu do budżetu z tytułu CIT wpływały 33 mld zł, a dziś, gdy obroty firm wzrosły o 100 proc., a zyski o 70 proc., to znaczy, że wpływy z podatku spadły o 15 proc. do 27 mld zł – stwierdza.

Mówi o działaniach podjętych na rzecz zwiększenia CIT. Wskazuje, że jeden procent z CIT przynosi 300 mld zł, a jedne procent z VAT prawie 1,5 mld zł.

– Powołaliśmy departament do obsługi dużych przedsiębiorców, aby jeden opiekun miał pod sobą dwa, trzy, cztery podmioty i miał pełną wiedzę, co się w nich dzieje. Powołaliśmy specjalną jednostkę analizy cen transferowych. To jest mechanizm, poprzez który duże firmy transferują swoje zyski za granicę – tłumaczy.

– Wdrożyliśmy klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania. Mamy kilkanaście postępowań i sukcesów. Walka z rajami podatkowymi jest jedną wielką batalią o wyższy CIT. To robimy. W planach mamy kilkanaście nowych akcji i ustaw, które będą uszczelniały ten podatek – dodaje.
Piotr Burakowski
Źródło: Innpoland.pl

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 7 = 1

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl