Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Morawiecki chciał uszczelnić VAT, a wpływy do budżetu spadają. Teraz fiskus łupi budowlańców i odmawia należnych zwrotów podatkuOd początku tego roku w branży budowlanej obowiązuje tzw. odwrócony VAT. Firmy, które realizują usługi jako podwykonawcy muszą wystawiać faktury bez VAT, ale same kupują towary i usługi z ceną zawierającą podatek. Żeby odzyskać VAT z faktur muszą wykazać przed urzędem skarbowym nadpłatę i ubiegać się o zwrot.

Zakupy robione przez podwykonawców u zagranicznych dostawców z Unii Europejskiej uderzają w polskie hurtownie budowlane i krajowych producentów. Firmy wolą wydać więcej za sprowadzenie materiałów zza granicy, niż zakupić je u polskiego producenta. Chodzi o to, by uniknąć problemów ze zwrotem podatku.

Jeśli firma dokona zakupu materiałów w obszarze Unii Europejskiej to musi wykazać tylko wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Nabywca wykazuje w deklaracji podatek należny, który jest rozliczany jako podatek naliczony, dzięki czemu nie musi ubiegać się o zwrot nadwyżki podatków.

Drugim sposobem jest dzielenie zamówień na dwie części. W jednej VAT jest rozliczony tradycyjnie, a w drugiej jako podatek naliczony. W takim przypadku urzędy skarbowe kwestionują jednak taki podział, twierdząc, że jest on sztuczny.

Do zwrotu VAT zniechęca też Ministerstwo Finansów, które straszy zatrzymaniami w związku ze zwrotem podatku. Kwota zwrotów, których odmówiły podatnikom urzędy skarbowe w 2016 roku wzrosła o miliard złotych. Rozliczenia podatków mogą być również blokowane na żądanie policji lub prokuratury.

Celem wprowadzenia odwrotnego obciążenia było uszczelnienie systemu podatków VAT oraz poprawa jego ściągalności, a wyszło jak zwykle. Zakupy u zagranicznych producentów zmniejszają wpływy budżetowe i osłabiają polski przemysł budowlany.

W pierwszym kwartale 2016 roku liczba wstrzymanych zwrotów VAT wzrosła aż o 288 procent rok do roku. To przyczyniło się do spadku płynności sektora budowlanego. Wartość VAT, którego firmy nie odzyskują przez nawet trzy miesiące to aż 8,5 miliarda złotych rocznie.
Radek Piwowarczyk
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/money.pl/Wolnosc24.pl

Polub Plportal.pl:

Tags: , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

95 − 94 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl