Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Mongolia w stanie głębokiego kryzysu gospodarczego.


mongolia
Sytuacja finansowa w jakiej znalazła się Mongolia jest tragiczna. – Jesteśmy w stanie głębokiego kryzysu gospodarczego – tak, według “Bloomberga”, powiedział w telewizyjnym wystąpieniu minister finansów tego kraju Choijilsuren Battogtokh.

Jak jest źle? Według ministra, Mongolia w krótkim czasie przestanie wypłacać wynagrodzeń i pokrywać kosztów funkcjonowania instytucji rządowych, na przykład służb granicznych, narodowych sił bezpieczeństwa, pracowników służby zdrowia i służb socjalnych. Powód jest łatwy do przewidzenia. Mongolii drastycznie brakuje pieniędzy.

Mongolia cierpi przez olbrzymie długi

Minister dodał, że ministerstwo prognozuje deficyt budżetowy w wysokości 2,6 mld dol. – lub 21 proc. PKB – oraz że krajowy wskaźnik długu rządowego do PKB osiągnie w tym roku poziom 78 proc., znacznie powyżej celu określonego na poziomie 55 proc.Ponadto, rezerwy walutowe banku centralnego Mongolii są ujemne, na poziomie 429 mln dol.

Najważniejszym celem rządu, jak powiedział Battogtokh, jest uniknięcie niewypłacalności.

Zdaniem Nicka Edwardsa z “Bloomberga”, po telewizyjnym wystąpieniu ministra finansów ceny mongolskich obligacji (których rating jest śmieciowy) spadły do rekordowo niskich poziomów.

Ponadto mongolska waluta tugrik osłabiła się w stosunku do dolara 19. dzień z rzędu, co – zdaniem Edwardsa – jest najdłuższym nieprzerwanym okresem deprecjacji waluty od 1993 r.


Mongolia a sytuacja globalna

Wszystko ma miejsce w chwili, kiedy kraj musi sobie radzić z niskimi cenami surowców oraz bardzo słabym wzrostem gospodarczym wywołanym przez spowolnienie w Chinach, jednym z najważniejszych partnerów handlowych Mongolii.

Spowolnienie gospodarcze w kraju jest szczególnie dotkliwe, ponieważ Mongołowie pamiętają jeszcze dwucyfrową dynamikę wzrostu na początku dekady.

Barwnie opisał to w maju tego roku jeden z dziennikarzy kanadyjskiej gazety “The Globe and Mail”:

(…) w ciągu zaledwie kilku lat Mongolia, z cudownego azjatyckiego dziecka zmieniła się w nadużywającego alkohol nastolatka. Rząd, aby wypłacać pensje, musi się zadłużać.

Borykający się z brakiem gotówki konsumenci przeszli na wymianę barterową, a obserwatorzy otwarcie mówią albo o konieczności ogłoszenia niewypłacalności, albo wprowadzenia zakrojonego na szeroką skalę programu ratunkowego.


Mongolia a zmiany na szczycie

Telewizyjne wystąpienie ministra finansów miało miejsce po czerwcowych wyborach, w których główna partia opozycyjna, Mongolska Partia Ludowa (MPL), zdobyła 85 proc. głosów i 65 mandatów w liczącym 76 miejsc parlamencie.

“Wydaje się, że istotnym powodem tak zdecydowanego zwycięstwa MPL był stan gospodarki” – napisał wówczas Peter Bittner z zajmującego się problematyką azjatycką serwisu “The Diplomat”. Posiadającą parlamentarną większość Partię Demokratyczną obwiniano więc o złe zarządzanie gospodarką, które doprowadziło do tego, że boom lat 2010-2012 szybko zamienił się kryzys.

– Naszym zdaniem, sytuacja gospodarcza Mongolii niewątpliwie stanowi wyzwanie, a rząd ma ograniczone pole manewru zarówno na froncie fiskalnym, jak i kredytowym – stwierdził Avanti Save, analityk z banku Barclays. – Widać wyraźnie, że rząd wybrał strategię podania wszystkich złych informacji od razu oraz że winą za fatalny stan finansów i wysokie zadłużenie chce obciążyć poprzednią ekipę.

Mongolia a przyszłość

Wygląda zatem na to, że jest to przygotowywanie gruntu pod rozpoczęcie rozwiązywania problemów finansowych. Edwards z Bloomberga już podał, że rząd rozważa wprowadzenie polityki zaciskania pasa oraz wycofywania się z kilku programów stymulacyjnych. Innym rozwiązaniem może być zwrócenie się o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

– Nie wierzymy w rządowe plany ogłoszenia niewypłacalności czy restrukturyzacji. Ale faktem jest, że władze zdają sobie sprawę ze skali zadłużenia – dodał analityk banku Barclays. – Dlatego, naszym zdaniem, wykorzystują forum publiczne do zasugerowania potrzeby wprowadzenia wielostronnego programu finansowania, prawdopodobnie pochodzącego z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Wygląda więc na to, że przyszłość Mongolii leży w rękach zagranicznych pożyczkodawców.

W kilku punktach:

1. Deficyt budżetowy Mongolii jest równy 21 proc. PKB tego kraju.

2. Minister finansów tego kraju tłumaczy, że w krótkim czasie może zabraknąć na wypłaty pensji dla tamtejszej budżetówki.

3.
 Analitycy spekulują, że międzynarodowe wołanie o pomoc ma przybliżyć Mongolię do systemu pożyczkowego prowadzoną przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Damian Szymański i Elena Holodny
Źródło: BusinessInsider.com

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − 4 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl