Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Ministerstwo chce zakazać emerytom bogacenia się pod karą odebrania emerytury


emerytura
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki społecznej przygotowało nowy projekt, który najprawdopodobniej jest wynikiem obniżenia wieku emerytalnego. Politycy PiS chcą utrudnić życie emerytom i ograniczyć im możliwość… dorabiania do niskich emerytur.

Dzisiaj emeryci mogą bez problemu dorabiać do emerytur. Zdaniem PiS, starsi ludzie nie powinni mieć możliwości zarabiania większych kwot, a przynajmniej nie, jeśli chcą jednocześnie pobierać emeryturę. Ministerstwo ma w planach ustalenie limitu – ma on wynosić 70% średniej krajowej. Jeśli emerytowi uda się zarobić więcej, to jego emerytura zostanie obcięta.

Emeryturę będzie też można… stracić. To kolejny innowacyjny pomysł Prawa i Sprawiedliwości. Ministerstwo Rodziny chciałoby zabierać ją tym emerytom, którzy zarabiają powyżej 130% ustalonego przez państwo limitu.

Co więcej, wyliczanie limitu będzie przebiegało w sposób wyjątkowo niekorzystny dla emerytów. Obecnie ZUS co kwartał ogłasza nową stawkę średniej krajowej, która zazwyczaj jest wyższa od poprzedniej. Ministerstwo Rodziny chciałoby je „zamrozić” tak, aby emeryci nie mogli zyskać na rozwoju gospodarki i podniesieniu płac.

Jaki jest sens zabraniania emerytom pracy? Zdaniem ekspertów chodzi o zniechęcenie do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Obniżka wieku emerytalnego znacząco obciąży budżet więc PiS chce, aby skorzystało z niej jak najmniej osób.

Po obniżeniu wieku emerytalnego w ciągu najbliższych dziesięciu lat liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie o ponad 2 mln. Tymczasem Polsce jest potrzebna każda para rąk do pracy. Tylko w ten sposób mamy szansę na rozwój – komentuje Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

– Zamiast wprowadzać zakazy i ograniczenia, powinniśmy się cieszyć, że emeryci mogą jeszcze pracować. Dzięki temu nie ustawiają się po zasiłki do pomocy społecznej – dodaje Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.

Maksymilian Tomanek

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 4 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl