Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Meksykanie będą oszczędzać w srebrze?


Grupa meksykańskich ekonomistów zaproponowała wprowadzenie wspieranego przez państwo systemu oszczędzania, który w swej istocie oznaczałby powrót do pieniądza kruszcowego. Konkretnie: do srebra, którego Meksyk jest największym producentem.

Inicjatywa o nazwie „Legislacja na rzecz oszczędzania przez naród” zaproponowała, aby bank centralny Meksyku zagwarantował stabilną wartość nominalną krajowej srebrnej monecie bulionowej. Srebrny Libertad o masie jednej uncji miałby określoną wartość nominalną wyrażoną w meksykańskich peso, która byłaby zawsze o przynajmniej 10% wyższa od wartości zawartego w niej metalu.

„Dla przykładu, przy dzisiejszym kursie srebra, meksykańska uncja srebra jest warta 320 pesos (…) W takim wypadku Bank Centralny Meksyku kwotowałby srebrnego Libertada po kursie 352 pesos” – wyjaśnia istotę swojej propozycji Guillermo Barba.

Propozycja zakłada, że Bank Centralny Meksyku miałby gwarantować stały „kurs” Libertada, gdyby cena srebra na światowych rynkach spadła. Chodzi o to, aby oszczędzający w srebrze mieli gwarancję, że wartość nominalna ich oszczędności nigdy nie zmaleje.

Realizacja tego postulatu oznaczałaby w pewnym stopniu powrót do systemu pieniądza kruszcowego (choć bez możliwości nieograniczonej wymiany papierowych pieniędzy na srebro). Meksykańskie srebrne monety bulionowe stałyby się nie tylko prawnym środkiem płatniczym, ale też niezależnym od sektora bankowego środkiem tezauryzacji. W ten sposób Barba chciałby zachęcić swoich rodaków do oszczędzania i finansowej odpowiedzialności.

Na razie jednak propozycja jest daleka od realizacji. Aczkolwiek wart odnotowania jest fakt, że została ona przedstawiona grupie meksykańskich kongresmenów. Ponadto Meksyk wydaje się idealnym miejscem dla tego typu monetarnych eksperymentów. To kraj o stosunkowo niskim ubankowieniu i przede wszystkim największy na świecie producent srebra, odpowiadający za jedną piątą globalnego wydobycia białego metalu.

Autor:
Krzysztof Kolany
Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 21 = 26

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl