Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

mBank zarobił mniej w 2019 roku. W kolejnych miesiącach spodziewa się nowych pozwów frankowiczów


Rok 2019 mBank nie zaliczy do najlepszych. Wyraźnie spadły zyski, m.in. przez konsekwencje wyroków TSUE. Jeden z nich dotyczył kredytów we frankach. Władze banku spodziewają się w związku z nim kolejnej fali pozwów w ciągu 5 lat.

Zarząd mBanku nie czekał zbyt długo z podsumowaniem 2019 roku. Opublikował w czwartek wstępne niezaudytowane dane finansowe. Okazało się, że w całym 2019 roku zysk przekroczył miliard i wyniósł dokładnie 1 mld 10,35 mln zł. Dużo, ale o prawie 300 mln zł mniej niż rok wcześniej.

 

 

 

 

Z najnowszych danych wynika, że słabo wypadła końcówka roku. Od października do grudnia bank wypracował 116 mln zł zysku wobec 316 mln zł w analogicznym okresie 2018 roku. To duży regres.

Ogółem dochody banku w czwartym kwartale spadły. Zarząd tłumaczy to m.in. niższym wynikiem na odsetkach. “Spadek wyniku z tytułu odsetek o 53,7 mln zł, tj. 5 proc. wynika z pomniejszenia przychodów z tytułu odsetek o 68,5 mln zł w związku z werdyktem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącym prawa konsumenta do obniżenia kosztu kredytu w przypadku jego spłaty przed terminem określonym w umowie kredytowej” – czytamy w komunikacie.

Bank nie kryje, że zakłada znaczny wzrost napływu nowych spraw związanych z hipotecznymi kredytami frankowymi w ciągu najbliższych 5 lat.

Zarząd próbuje szacować prawdopodobieństwo przegranej na podstawie historii pozytywnych i negatywnych prawomocnych wyroków dotyczących banku. Nie zdradza ile wynosi, ale wskazuje, że dotychczasowe prawomocne orzeczenia w indywidualnych postępowaniach dotyczących klauzul indeksacyjnych są w większości przypadków korzystne dla banku.

Mimo tego w budżecie zarezerwował środki na ewentualne straty. Mowa o ponad 417 mln zł.

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank.

Autor : OPRAC. DAMIAN SŁOMSKI
Źródło : money.pl
Polub Plportal.pl:

Tags: ,


About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl