Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Mateusz Morawiecki: uczciwe firmy staną się ofiarami uszczelniania systemu podatkowego


Wicepremier Morawiecki – człowiek oderwany od rzeczywistości gospodarczej, który swoją wiedzę o gospodarce wykuł na etacie w banku – zdobył się na uderzającą otwartość. Zapowiedział, że zamierza w tym roku pozyskać dodatkowe 15 – 20 mld zł z podatku VAT a część firm uczciwych firm może stać się ofiarami tego planu.

Mateusz Morawiecki niczym hydraulik będzie z uporem maniaka uszczelniał system podatkowy zamiast VAT obniżyć do 15%. Wszyscy wiedzą, że VAT to patologia Unii Europejskiej, który powinien być zniesiony lub obniżony do minimum, aby jego wyłudzanie nie miało sensu. Komisja Europejska ocenia, że dziura podatkowa w Polsce istnieje i sięga ok. 9,3 mld euro. Oznacza to, że do budżetu nie trafia mniej więcej czwarta złotówka, która powinna się w nim znaleźć.

Minister Morawiecki zapowiada, że jego zdaniem ten proceder w 2017 roku można ukrócić o połowę, czyli odzyskać 15 – 20 mld złotych. Niespodziewanie przyznał, że uderzy to również w uczciwe firmy, które mogą stać się mimowolnymi ofiarami uszczelniania systemu podatkowego.

– Czasami rzeczywiście jakaś róża zostanie skrzywdzona, jak te lasy płoną, ale ja nie chcę, aby te lasy płonęły – wyznał ironicznie Morawiecki podczas konferencji prasowej w Krakowie.

– Dla mnie jest to absolutnie fundamentalny priorytet, ale nie lekceważymy też problemów pojedynczych przedsiębiorców – dodał.

Przypomniał, że luka w ściągalności podatku VAT zwiększyła się z poziomu około 10 mld zł w 2008 r. do około 40 mld zł w 2016 r.

– Nie ma z naszej strony na to przyzwolenia i my oczywiście w bardzo zdecydowany sposób walczymy z karuzelami vatowskimi, pustymi fakturami, wymuszaniem różnego rodzaju rozwiązań na fiskusie, które niby wiążą się z eksportem, a tak naprawdę nie ma żadnego eksportu – tłumaczył wicepremier.

Bezspornie należy walczyć z patologią, ale dlaczego kosztem uczciwych?! Warto przypomnieć, że według portalu www.gotowespolki.pl(link is external) w artykule o karuzelach VAT system podatkowy EU to interes życia wszystkich opcji politycznych i nikt nie podniósł propozycji, żeby po prostu podatek VAT zlikwidować i wprowadzić prosty podatek obrotowy albo przychodowy, tak jak jest np. w USA.

Czytaj więcej: http://gotowespolki.pl/karuzela-vat-patologia-unii-europejskiej/#(link is external)

Publiczne wyznanie Mateusza Morawieckiego, że konsekwencje kontroli skarbowej uderzą również w uczciwe firmy, to nic innego jak nawoływanie do popełnienia przestępstwa przez podległych urzędników KAS.

Jest to jasny sygnał dla skarbówki, żeby nikogo nie oszczędzać i stosować odpowiedzialność zbiorową. Przy braku odpowiedzialności urzędników skarbówki za czyny niezgodne z prawem staje się oczywiste, że skarbówka urządzi polowanie na przedsiębiorców.

Tylko teoretycznie urzędnik organu skarbowego ponosi odpowiedzialności za czyny niezgodne z prawem. W praktyce, wg. aktualnych przepisów niekompetentny lub złośliwy urzędnik z chęci awansu, może wszcząć postępowanie w stosunku do niewinnego przedsiębiorcy, sprokurować oskarżenie, zastosować odpowiedzialność solidarną i w rezultacie zrealizować konfiskatę mienia w całości.

To nie wszystko, bo według nowego prawa karnego tak wykreowana fikcja może podanika pozbawić wolności na 25 lat.

Przykład Romana Kluski to kazus jak działa mafia skarbowo-sądowa. Oczywiście, wszystkie zarzuty w stosunku do przedsiębiorcy były fikcją, ale żaden z urzędników nie poniósł konsekwencji, pracują nadal, a nawet otrzymali awans.

Wypowiedź Morawieckiego bezspornie szkodzi gospodarce. Przedsiębiorcy nie mają zaufania do organów podatkowych, co jest fundamentem wolnego rynku. Narasta niechęć do inwestowania i następuje eksodus polskich przedsiębiorców za granicę. Czesi, Słowacy, Bułgarzy już zacierają ręce, bo to tam wystraszeni polscy podatnicy zapłacą podatki i to nie na złość Morawieckiemu, który kiedyś odejdzie w hańbie, ale z obawy przed złym systemem i bezkarną mafią urzędniczą.

Artykuł opracował www.gotowespolki.pl(link is external)

Autor:
Z.B./foto: fot. Twitter.com
Źródło:

PL PORTAL PL

GotoweSpolki.pl
Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

60 + = 63

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl