Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Mastercard zwiększy pięciokrotnie pobierane prowizje


W związku z końcem okresu przejściowego po Brexicie,prowizje za brytyjskie zakupy w Unii Europejskiej zwiększą się aż pięciokrotnie. Zmiany wejdą w życie 15 października.

Nowy skutek uboczny Brexitu, który niesie ze sobą dodatkowe koszty i komplikacje administracyjne pomimo umowy handlowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Wydawca kart płatniczych Mastercard ma zamiar zwiększyć pięciokrotnie prowizje pobierane od zakupów online dokonywanych przez klientów brytyjskich u sprzedawców UE. Mastercard „dostosuje poziom opłat interchange na kartach brytyjskich” z powodu „wyjścia Wielkiej Brytanii z europejskiego obszaru gospodarczego”.

Konsumenci nie dokonują opłaty interchange w momencie zakupu, jest ona rozliczana przez akceptantów w bankach. Mastercard pobiera ją w imieniu banków w celu umożliwienia transakcji. Wpraktyce wzrost prowizji będzie dotyczył każdej transakcji opłaconej brytyjską kartą, dokonanej onlinena stronie europejskiego sprzedawcy. Zakupy dokonywane bezpośrednio w sklepachnie ulegną modyfikacjom. Zmiany wejdą w życie 15 października, wówczas Mastercard pobierze 1,5% wartości transakcji przy użyciu karty kredytowej (na ten moment wynosi ona 0,3%) i 1,15% w przypadku karty debetowej (w porównaniu z obecnym0,2%).

Mastercard podkreśla,że ​​nie powinno to w żaden sposób odbijać się nakonsumentach, chyba że sprzedawcy zdecydują się doliczyć dodatkowe kosztydo swoich ceny. Może to jednak odbić się na zakupie biletów lotniczych, wakacji lub hoteli. Prowizje własne Mastercard pozostaną bez zmian.

Visa, główny konkurent Mastercardnie podjął jeszcze decyzji w sprawie opłat interchange. „Visa na chwilę obecną nie zadeklarowała żadnych zmian” – wynika z oświadczeniaprzesłanego AFP (Agence France Press – francuska agencja prasowa). „Jeżeli kiedykolwiek Visa zdecydowałaby się na modyfikację opłat interchange, nasi klienci zostaliby poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem, co najmniej sześciomiesięcznym” – dodaje grupa.

Tłumaczyła: Bogumiła Kardas

autor: CAPITAL (AVEC AGENCE FRANCE PRESSE)

źródło: www.capital.fr / fot. monitorfx.pl

 

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl