Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Mały ZUS 2020. Przedsiębiorcy z nowymi udogodnieniami


Aplikacja na smartfony, dodatkowa ulga dl przedsiębiorców i kalkulator wyliczający wysokość składki – to niektóre z udogodnień wprowadzanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Z początkiem lutego zaczęła obowiązywać dodatkowa ulga dla przedsiębiorców. To rozszerzenie dotychczasowych zniżek w składkach na ubezpieczenia społeczne. Tak zwany Mały ZUS Plus ma objąć małych przedsiębiorców, których składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu. Jak szacuje rząd, w tym roku skorzysta z niego 320 tys. osób.

– Z ulgi można skorzystać, jeśli przychód w poprzednim roku nie przekroczył 67,5 tys. zł. – wyjaśnia na łamach Fakt24 prof. Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wyjaśnia, że aby ułatwić przedsiębiorcom korzystanie z nowej ulgi udostępnione zostało specjalne narzędzie, ułatwiające obliczanie składek.

 

 

 

Mały ZUS i Mały ZUS plus: Rozwiązania, z których niewielu przedsiębiorców będzie mogło skorzystać

– By ułatwić korzystanie z Małej Działalności Plus (czyli Mały ZUS+-red.), która wchodzi w życie właśnie od lutego, udostępnimy kalkulator pomagający zweryfikować prawidłową wysokość składek według nowych zasad – wyjaśnia.

ZUS pracuje również nad kolejnymi udogodnieniami dla przedsiębiorców. – Chcemy udostępnić aplikację mobilną dla płatników składek. Będzie można ją ściągnąć na smartfon i wykonać z niej przelew do ZUS. Chcemy ponadto wyręczyć płatników z generowania i przesyłania nam deklaracji ubezpieczeniowych i obliczania wysokości składek za podległych pracowników. Idziemy także w kierunku automatyzacji przyznawania świadczeń – wylicza w rozmowie z Faktem prof. Uścińska.

Jak zaznacza, ZUS mocna stawia na cyfryzację. W planach państwowego ubezpieczyciela są również zautomatyzowane wypłaty świadczeń krótkoterminowych, jak zasiłek choroby czy macierzyńskiego. Także emerytury ma wyliczać sztuczna inteligencja.

 

Autor: OPRAC. PRZEMYSŁAW CISZAK

Źródło : money.pl

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl