Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Macierewicz tworzy Narodowego Operatora Sieci. Kupił w imieniu Skarbu Państwa spółkę telekomunikacyjnąPGE poinformowała w środę o podpisaniu umowy sprzedaży 100 proc. akcji Exatela, operatora telekomunikacyjnego. Firma zarządzająca światłowodami, która dostarcza rozwiązania dla biznesu i administracji publicznej, została sprzedana za 368,5 mln zł Skarbowi Państwa Rzeczpospolitej Polskiej. W imieniu państwa firmę kupił minister Antoni Macierewicz, który chce stworzyć Narodowego Operatora Sieci.

“Od tej pory Exatel nie tylko jest kontrolowany przez Skarb Państwa, ale przeszedł w całości w jego ręce. Zakończył się więc proces sprzedaży, który trwał od czerwca 2016 roku” – informuje Exatel w komunikacie.

– Podpisanie tej umowy otwiera nowy rozdział w historii Exatela. Ten krok przybliża państwo do odbudowy własnych kompetencji telekomunikacyjnych i stworzenia Narodowego Operatora Sieci Strategicznych. To także krok w stronę zapewnienia cybersuwerenności naszego kraju – podkreśla Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes zarządu Exatel SA.

To także Exatel podał, że w imieniu Skarbu Państwa zakupu dokonał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. 

PGE dokapitalizował PGG, by przejąć KHW

Pieniądze ze sprzedaży Exatela mogą posłużyć PGE na inwestycje w energetyce. PGE jest inwestorem spółki Polska Grupa Górnicza, która w najbliższych dniach ma przejąć bliski bankructwa Katowicki Holding Węglowy.

 W środę wieczorem zarząd PGE poinformował, że PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., spółka zależna od PGE, podjęła decyzję dotyczącą dokapitalizowania Polskiej Grupy Górniczej w kwocie 100 mln zł.

 Decyzja związana jest z planowanym nabyciem przez PGG aktywów Katowickiego Holdingu Węglowego.

 Exatel ma sieć światłowodów o długości 20 tys. km, połączoną z głównymi traktami światłowodowymi u naszych sąsiadów i obsługującą 2,6 tys. węzłów telekomunikacyjnych w Polsce. Obsługuje administrację państwową i przedsiębiorców prywatnych.

Zakupem tej firmy zainteresowane były Polska Grupa Zbrojeniowa oraz NASK, kontrolowany przez resort cyfryzacji.

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl