Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Lufthansa: straty coraz mniejsze


Zdjęcie

Więcej pasażerów, spadające koszty: Lufthansa może znacznie poprawić swoją sytuację – mimo to w drugim kwartale odnotowuje straty w wysokości ponad 750 mln euro.

W drugim kwartale linia lotnicza Lufthansa wyraźnie zmniejszyła swoje straty związane z kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa. Jak poinformowało przedsiębiorstwo, wynik końcowy to strata w wysokości 756 mln euro – w tym samym czasie ubiegłego roku było to 1,5 mld euro.

Dzięki rosnącej liczbie rezerwacji lotów i redukcji kosztów, w tym poprzez skrócenie czasu pracy i redukcję zatrudnienia, Lufthansa była w stanie po raz pierwszy od wybuchu pandemii ograniczyć straty i zyskać 340 mln euro w gotówce. Obroty wzrosły o 70% – do 3,2 mld euro. „Fakt, że ponad 30.000 kolegów opuściło nas w dotychczasowym procesie, boli nas wszystkich, ale jest to nieuniknione, jeśli chcemy uratować ponad 100.000 pozostałych miejsc pracy”, wyjaśnił CEO Lufthansy Carsten Spohr. Podczas walnego zgromadzenia Spohr wykazywał optymizm, jednak wielu przedsiębiorców z branży lotniczej ma nadal wyraźne wątpliwości, jeśli chodzi o przyszłość lotnictwa po pandemii.

Pomoc od państwa w wysokości 1,5 mld euro

Lufthansa skorzystała z dalszego wsparcia państwa: w ramach cichej pomocy otrzymała od niemieckiego rządu kolejne 1,5 mld euro. Od czasu zeszłorocznej akcji ratunkowej niemieckie państwo jest głównym udziałowcem z 20-procentowym pakietem akcji. W sumie, aby uratować linię lotniczą przed bankructwem, potrzebny był pakiet finansowy w wysokości 9 mld euro od państwa niemieckiego oraz innych krajów – Austrii, Szwajcarii i Belgii.

Szef Lufthansy Spohr chce zmniejszyć zadłużenie wobec podatników pieniędzmi z podniesienia kapitału, które – według wcześniejszych deklaracji – mogłoby zostać sfinalizowane jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech pod koniec września. Zdaniem analityków akcje Lufthansy do czasu podniesienia kapitału pozostaną niechcianym towarem, ponieważ nie wiadomo, o ile ich wartość może spaść w tym procesie.

Podaż lotów nadal mniejsza niż przed kryzysem

Prezes Lufthansy Carsten Spohr liczy na to, że w tym roku Lufthansa będzie w stanie zmniejszyć straty powodowane odsetkami i podatkami w porównaniu do roku poprzedniego.

Oczekuje się, że w trzecim kwartale liczba oferowanych lotów wzrośnie do ok. 50% poziomu sprzed kryzysu. W skali całego roku podaż powinna osiągnąć jedynie 40% całości podaży z roku 2019, z czasu przed wybuchem pandemii.

Autor: dpa, AFP, Reuters / tłum. Joanna Cal

Źródło: https://www.zdf.de/nachrichten/wirtschaft/lufthansa-halbiert-quartalsverlust-staatshilfen-100.html

Polub Plportal.pl:


About redaktor

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl