Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Lufthansa i GE wydadzą 250 mln EUR


z17955449qsilnik-toyota-1-2t
Xeos, spółka gigantów, chce w Środzie Śląskiej zbudować zakład serwisowania silników i zatrudnić 600 osób. Mieszkańcy… protestują. 

Kolejna wielka inwestycja krąży nad Polską: Lufthansa i GE chcą zbudować zakład serwisowania silników do najnowszych boeingów.

— W zakładzie w Środzie Śląskiej na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będzie pracować 600 osób. Xeos zainwestuje 250 mln EUR — twierdzi źródło „PB”.

— To świetna inwestycja. W Polsce serwisowaniem silników zajmuje się tylko Central European Engine Services, spółka, w której LOT ma 51 proc., a GE 49 proc. CEES wykonuje jednak obsługę modułową. Sądząc na podstawie parametrów projektu, centrum w Środzie Śląskiej będzie oferować pełny serwis obsługowy, z demontażem do części podstawowych. To bardzo dobre miejsca pracy, potrzebny będzie wykwalifikowany personel — komentuje Mirosław Galus, prezes LOTAMS, dawniej szef CEES.

— To fenomenalny projekt. Polska, która ma linię lotniczą z tradycjami i świetną kadrę, potrzebuje takich inwestycji. Najbliższe centrum o podobnej skali znajduje się we Frankfurcie — mówi Mariusz Olechno, członek zarządu i dyrektor techniczny firmy Enter Air, największej w Polsce linii czarterowej (…)

 26 października Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej, ogłosił, że firma Xeos ubiega się o decyzję środowiskową, i poprosił mieszkańców o opinie. Trzy dni później w lokalnym portalu Expres-Miejski.pl pojawił się artykuł.

„Każdy, kto chociaż raz leciał samolotem, zdaje sobie sprawę, jak głośny jest ryk jego silnika. Mieszkańcy są zaniepokojeni. Szczególnie ci, których posesje znajdują się w Juszczynie, Komornikach czy Świętem. Mają obawy nie tylko o hałas, ale i emisję spalin, czy spadek wartości nieruchomości” — napisał jego autor.

Eksperci wyśmiewają obawy mieszkańców.

— To wierutna bzdura, serwisowanie silników odbywa się w zamkniętych, izolowanych budynkach. Nie ma ani zanieczyszczenia, ani hałasu — uważa Mariusz Olechno. 

Adam Ruciński

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

46 − = 43

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl