Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Łotwa i Litwa zapłacą za przejazd przez Rosję


2
Rząd FR wprowadził opłatę dla przewoźników z Łotwy i Litwy za przejazd po rosyjskich drogach. Biały Dom w postanowieniu wyjaśnia, że jest to odpowiedź na opłaty przejazdowe krajów nadbałtyckich nałożone na Rosję. Przy tym, z powodu wzrostu kursu euro dwukrotnie wzrosła wysokość opłat w rublach dla zagranicznych przewoźników.

Informację, że Rosja umieściła Łotwę i Litwę na liście państw, które powinny płacić za przejazd po rosyjskich drogach, zawiera opublikowane dziś postanowienie rządu (datowane na 19 kwietnia). W dokumencie wyjaśnia się, że wcześniej Łotwa (w lipcu 2014 roku) i Litwa (w grudniu 2015 roku) wprowadziły analogiczne opłaty dla rosyjskich przewoźników, a Ustawa Federalna „O drogach samochodowych i o działalności drogowej w Federacji Rosyjskiej” przewiduje reakcję zwrotną. Przy tym Ministerstwo transportu Litwy wcześniej informowało, że państwo ustaliło opłatę za przejazd w odpowiedzi na wprowadzenie w Rosji systemu „Platon”.

Opłaty za korzystanie z rosyjskich dróg uiszczają już przewoźnicy Austrii, Belgii, Węgier, Niemiec (licząc od 22 dnia przebywania na terytorium FR), Danii, Luksemburga, Niderlandów, Polski, Rumunii, Słowacji, Turkmenii, Czech, Szwajcarii i Szwecji.

Wraz z dodawaniem do listy państw, od których pobierane są opłaty, rząd FR zwiększył również jego wysokość w rublach (zmienia się w odniesieniu do kursu euro). I tak, zagraniczni właściciele samochodów o masie od 3,5 do 12 ton za przejazd po drogach Rosji zapłacą 850 zamiast 350 rubli za dobę (120 tys. zamiast 60 tys. rubli na rok). Przy tym „opłacony czas przebywania na terytorium Rosji nie zależy od ilości przekroczeń granicy FR” uściśla postanowienie. Rząd ma nadzieję, że wzrost cen przejazdu dla zagranicznych kierowców pozwoli zwiększyć wpływy do Federalnego funduszu drogowego.

Autor: Dmitrij Kozłow

Tłumaczenie: Agata Górska

Źródło: http://kommersant.ru/doc/2971951

Polub Plportal.pl:

Tags:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

23 − = 16

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl