Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Londyn zakazuje płacenia pensji w złocie


Zdaniem brytyjskich prawodawców wypłacanie wynagrodzenia w złocie nie jest normalne, lecz służy unikaniu podatków. Dlatego firmy na Wyspach nie będą już mogły wypłacać pensji w królewskim metalu.

Nową interpretację przepisów podatkowych wydał panel ds. unikania opodatkowania. Eksperci stwierdzili, że płacenie za pracę złotem jest sposobem, by nie płacić daniny państwu, a jego celem jest “udaremnienie zabiegów parlamentu”, który dąży do ograniczenia takich praktyk.

Z decyzji cieszą się urzędnicy brytyjskiego fiskusa. Ich zdaniem stosowana przez niektóre przedsiębiorstwa metoda była “nienormalna i wymyślna”.

W przykładzie zaprezentowanym w kilkunastostronicowej broszurze program był wykorzystywany przez firmę z dwoma dyrektorami, którzy otrzymywali płatności w wysokości około 150 000 funtów za pomocą szeregu skomplikowanych kroków, obejmujących trusty offshore’owe oraz zakup i natychmiastową sprzedaż złota.

Podobny przykład podaje CCH Daily, tyle że pomija “szereg skomplikowanych kroków” i zmierza prosto do celu: “jedną z opcji dla twojej firmy jest wypłacenie wynagrodzeń netto w “wartości pieniężnej”, czyli innej niż pieniądze,(…) np. w złotych suwerenach.”

Według danych OECD klin podatkowy (czyli różnica między kosztem przedsiębiorcy a płacą netto pracownika) wynosi w Wielkiej Brytanii 30,77 proc., czyli mniej niż w Polsce (35,78 proc.) czy średnio w krajach OECD (36,02 proc.).

Przez tysiące lat pracownicy byli wynagradzani przy pomocy różnych aktywów – poczynając od jedzenia, na królewskim metalu kończąc. Wraz z upowszechnieniem się papierowego pieniądza emitowanego przez władzę jako jedynego legalnego środka płatniczego praktyka zanikła.

Uncja złota kosztuje obecnie ok. 1270 dolarów, podczas gdy 10 lat temu było to niespełna 700 dolarów. Szczyt notowań osiągnięto we wrześniu 2011 r., gdy za uncję metalu płacono ponad 1900 “zielonych”.

Autor:
(fot. FORUM)
Źródło:

Bankier

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 23 = 25

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl