Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Lizbona europejską stolicą w czołówce Airbnb


W porównaniu z innymi głównymi stolicami europejskimi, Lizbona jest miastem oferującym turystom największą liczbę nieruchomości do wynajęcia przez portal Airbnb. Platforma wskazuje aż trzydzieści mieszkań na tysiąc mieszkańców.

W sprawozdaniu dotyczącym rynku nieruchomości w Europie, agencja ratingowa Moody’s zauważyła, że stolica Portugalii wyprzedza w rankingu takie miasta jak Paryż czy Amsterdam.

Moody’s potwierdza, że popyt na ‘’wynajem domów przez turystów na obszarach miejskich znacznie wpływa na rynek nieruchomości’’. Agencja dodaje, że biorąc pod uwagę nieproporcjonalny wzrost cen nieruchomości i dochodów, dla młodych Europejczyków kupno domu jest problematyczne.

‘’Wśród głównych miast Europy takich jak Lizbona, Paryż czy Amsterdam, największy udział mają nieruchomości dostępnych na portalu Airbnb’’

Dane przedstawione przez agencję Moody’s pokazują, że populacja miasta maleje, 7% od 2011 roku (dane pochodzące z Krajowego Instytutu Statystycznego (Instituto Nacional de Estatística – INE), zaś aglomeracja Lizbony powiększa się, w porównaniu do innych miast europejskich.

Mimo iż ceny wzrosły, nieruchomości w Lizbonie są tańsze, w porównaniu do jej kongenerów europejskich (około 193 tysięcy euro za 70 metrów kwadratowych). Z drugiej strony, dochody jakimi dysponują mieszkańcy znajdują się wśród tych najniższych.

‘’Od 2012 roku, dynamiczna inflacja cen nieruchomości w niektórych większych miastach europejskich przekroczyła wzrost dochodów, którymi dysponują ich mieszkańcy. Tym samym, dostęp do tych nieruchomości został zredukowany, szczególnie w Amsterdamie, Paryżu czy Londynie. W konsekwencji, potencjalni nabywcy nieruchomości po raz pierwszy znajdują się w sytuacji, kiedy albo zmieniają albo porzucają plany dotyczące kupna domu w dużym mieście, prowokując tym samym popyt na wynajem lub kupno mieszkań zlokalizowanych na przedmieściach’’ wyjaśnia agencja.

Moody’s twierdzi, że dostatek ekonomiczny oraz zapotrzebowanie w zakresie wynajmu mają wpływ na redukcję ryzyka spadku cen nieruchomości, w związku z wynajmem turystycznym. Według agencji, wśród głównych beneficjentów tego rynku są urzędy administracyjne tych miast, do których napływa więcej podatków w bardziej przewidywalnym rytmie.

Lidia Siewak
Źródło: dn.pl

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 40 = 48

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl