Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Kwitnąca współpraca białorusko-katarska


marriott
Odległości oraz różnice kulturowe nie stanowią przeszkody, jeśli istnieją możliwości nawiązania współpracy gospodarczej i można na tym dobrze zarobić, przy okazji nie może zabraknąć szeroko rozumianej kurtuazji.

Według mediów katarskich kontakty gospodarcze i dyplomatyczne z Białorusią rozwijają się doskonale. Nie widać tego co prawda w informacjach o bilansie handlowym z zagranicą naszego wschodniego sąsiada, lecz nie wolno być aż tak drobiazgowym. Dla Kataru jest to kolejny rynek, który posiada znaczny potencjał, pomimo ograniczeń związanych z sytuacją polityczną, a dla Białorusi ciekawy oraz nadal egzotyczny partner, nie zadający niestosownych pytań. Mińsk widzi jeszcze jedną okazję w tym spektaklu – może zyskać bardziej teoretyczne niż realne źródła surowców energetycznych, jeśli import z Rosji napotkałby na bariery. Jednak nie prędko Moskwa pokłóci się z Mińskiem, obecnie połowa eksportu białoruskiego trafia do Rosji.

Powróćmy jednak do Zatoki Perskiej. Opisywane kraje nawiązały stosunki dyplomatyczne dwadzieścia lat temu. Od dwóch lat istnieje w stolicy Kataru – Doha – ambasada Białorusi. Wszędzie liczą się koszty, więc ambasadorem jest ambasador Białorusi w pobliskich Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W ciągu ostatnich lat nie zabrakło oficjalnych wizyt i spotkań na najwyższym szczeblu, Aleksandr Łukaszenka zawitał do Kataru dwukrotnie w latach 2001 oraz 2011, obecny książę Tamim ibn Hamad Al Sani był na Białorusi w roku 2009. Katarczycy deklarują, że importują z Białorusi szeroki asortyment towarów. Wymienić tu należy: nawozy sztuczne, urządzenia kontrolno–pomiarowe, meble, odzież damską, wyroby z tworzyw sztucznych, sztuczne kwiaty, płytki ceramiczne, wyroby z aluminium, zamki, kleje i produkty kosmetyczno-higieniczne. Katar poprzestaje na sprzedaży polimerów, zresztą przemysł tego kraju nie posiada prawie żadnej oferty eksportowej, poza surowcami energetycznymi oraz produktami ich przetwarzania. Mocnym akcentem kontaktów handlowych opisywanych krajów jest katarska inwestycja w Mińsku – nowy hotel sieci Marriott, który zapewne stanie się jedną z wizytówek tego miasta. Plany, zwłaszcza Łukaszenki, były bardziej ambitne – zakładano powstanie katarskich centrów logistycznych i finansowych dla których wymyślono nawet określenie „Wyspa katarska w Europie”, na realizację tych planów przyjdzie nam jednak jeszcze sporo poczekać.

Katar, dysponując ogromnymi możliwościami inwestycyjnymi, stale szuka nowych rynków, na których mógłby zaistnieć. Mniej lub bardziej przypadkowo Katarczycy trafili również do Europy wschodniej, co nie uszło uwadze rządzących w Mińsku, którzy od razu oczyma wyobraźni zobaczyli zyski i profity. Można ocenić, że powyższa współpraca gospodarcza nadal posiada etap wstępny i nie widać w najbliższej przyszłości podstaw do jej pogłębienia. Państwa Zatoki Perskiej rozwijają handel z całym światem, ale najbliżej im do rynków azjatyckich oraz afrykańskich. Na obecnym etapie poza surowcami Katar zaczyna także liczyć się w sektorze bankowym. Białorusinom pozostaje robienie dobrej miny do złej gry i liczenie, że kiedyś zamożni Arabowie przypomną sobie o ich unikatowych atutach.

Zbigniew Wolski

Źródła: http://www.thepeninsulaqatar.com/news/qatar/386710/qatar-belarus-relations-take-a-leap-forwardwww.marriott.com/hotels/travel/mhpmc-minsk-marriott-hotel http://cache.marriott.com/propertyimages/m/mhpmc/phototour/mhpmc_phototour07.jpg?interpolation=progressive-bilinearHYPERLINK “http://cache.marriott.com/propertyimages/m/mhpmc/phototour/mhpmc_phototour07.jpg?interpolation=progressive-bilinear&downsize=*:423px”&HYPERLINK “http://cache.marriott.com/propertyimages/m/mhpmc/phototour/mhpmc_phototour07.jpg?interpolation=progressive-bilinear&downsize=*:423px”downsize=*:423px

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 7 = 2

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl