Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Kwartalny zysk ING prawie pięciokrotny, miliardy dla akcjonariuszy


ING prawie pięciokrotnie zwiększył zysk w ostatnim kwartale w porównaniu z rokiem poprzednim. W rezultacie grupa finansowa radziła sobie znacznie lepiej niż oczekiwali analitycy. Bank zapowiedział też, że po wrześniu wypłaci swoim akcjonariuszom miliardy, zarówno w formie dywidendy.

Pod linią pozostało prawie 1,5 mld euro zysku, gdzie rok temu zanotowano 299 mln euro zysku. Skokowy wzrost zysków ma wiele wspólnego z kryzysem koronowym. W rezultacie ING musiał odłożyć ponad 1,3 miliarda euro w porównywalnym okresie ubiegłego roku na kredyty, które mogły nigdy nie zostać spłacone. Bank czerpie teraz korzyści z ożywienia gospodarki.

ING wkrótce zwróci akcjonariuszom łącznie 3,6 mld euro. Jest to możliwe, ponieważ banki w strefie euro w końcu od października będą mogły ponownie nagradzać swoich akcjonariuszy, jeśli pozwoli na to ich sytuacja finansowa. W ubiegłym miesiącu Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił, że nie przedłuży obowiązywania zasad koronowych, zakazujących czasowych wypłat dywidend i zakupu własnych akcji.

ING ostatnio także zajmował się restrukturyzacją. W marcu ogłoszono, że ponad połowa holenderskich oddziałów bankowych zostanie zamknięta. W związku z tym zlikwidowanych zostanie 440 miejsc pracy. Ta interwencja była uzupełnieniem środków ogłoszonych już w zeszłym roku. Bank podał wówczas, że zlikwidowano około tysiąca miejsc pracy w bankowości inwestycyjnej i działalności konsumenckiej za granicą.

W 2020 roku zysk ING zmniejszył się o połowę. Następnie bank musiał tworzyć rezerwy na kredyty, które mogły nie zostać spłacone przez firmy, które mocno ucierpiały w wyniku kryzysu koronowego.

Autor: tłum. Iryna Ivanova

Źródło: https://www.nu.nl/economie/6149979/kwartaalwinst-ing-vervijfvoudigt-bijna-miljarden-voor-aandeelhouders.html

Polub Plportal.pl:


About redaktor

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl