Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Kupił akcje Agory, wywołał burzę. Czemu George Soros budzi takie emocje?


agora
Fundusz MDIF, założony przez legendarnego inwestora George’a Sorosa, kupił pakiet akcji Agory wart ok. 13 mln dolarów, czyli 51 mln złotych. Inwestycja ta odbiła się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale i na świecie.


Powrót po latach wycofania

“Niedźwiedź George Soros znów handluje” – tak powrót miliardera na rynki określił “Wall Street Journal”. Oczywiście, Agora była jedną z inwestycji przy okazji powrotu – fundusz kupił również złoto i udziały w spółkach wydobywających ten kruszec.

Analitycy Sorosa przewidują bowiem “osłabienie” na różnych rynkach, a złoto wtedy stanowi ich inwestycyjne zabezpieczenie na trudne czasy. Dane z rynków zdają się to potwierdzać: ceny złota od stycznia 2016 r. do czerwca wzrosły o 19 proc.

“WSJ” przypomina, że Soros Fund Management zarządza ponad 30 miliardami dolarów, ale jego założyciel w ostatnich latach osobiście nie zajmował się kupowaniem nowych aktywów. Teraz “powrócił”, bo dostrzegł liczne zagrożenia dla stabilności globalnej gospodarki. Miliarder obawia się m.in. upadku Unii Europejskiej na skutek kryzysu imigracyjnego, ale też Brexitu czy drastycznego spowolnienia w chińskiej gospodarce, która od jakiegoś czasu boryka się z coraz większymi problemami.

“Powrót niedźwiedzia” poruszył media biznesowe i rynki na całym świecie. Nic dziwnego: wielkie inwestycje takich osób zawsze są sygnałem, że ktoś może odczytywać przyszłość rynków lepiej lub po prostu inaczej od nich. A “Wall Street Journal” podkreśla, że inwestycje Sorosa wskazują na jedno: miliarder widzi najbliższą przyszłość w bardzo czarnych barwach. W przeciwieństwie jednak do innych, dla niego to okazja do zarobku.

Po co Soros kupił akcje Agory

Taki sam cel, finansowy, przyświecał zainwestowaniu w Agorę – wynika z oficjalnego oświadczenia funduszu. Zakup 11 proc. pakietu daje funduszowi też 8,26 proc. głosów na zgromadzeniu akcjonariuszy. Część polskich mediów i komentatorów nie daje jednak wiary w to, że Soros chce po prostu zarobić i tworzy na ten swoje teorie, nierzadko stawiając przy tym błędne diagnozy.

W materiale “Wiadomości” TVP na ten temat pada na przykład stwierdzenie, że inwestycja Sorosa w Agorę poprawi płynność finansową polskiej spółki. Jedno z drugim nie ma jednak nic wspólnego – MDIF kupiło akcje od innych inwestorów (PTE PZU, Nationale Nederlanden PTE, Aegon PTE), a więc z tych 13 mln dolarów Agora i tak nie zobaczy nawet złotówki.

Pojawiły się także opinie, jakoby Agora w ten sposób chciała “zabezpieczyć” swoją sytuację, jeśli chodzi o strukturę akcjonariatu. Obecnie aż 15,9 proc. akcji należy do państwowego PZU Złota Jesień, więc w komentarzach na ten temat pojawił się wątek wrogiego przejęcia przez państwowe instytucje. Jak jednak 8 proc. głosów posiadanych przez fundusz Sorosa miałoby od tego uchronić Agorę – nie wiadomo.

Soros kupił 11% akcji Agory. To uwiarygadnia plotki, że rząd via OFE mógł myśleć o wrogim przejęciu wydawcy GW.

Miliarder ma na pieńku z polską prawicą

Reakcja części środowisk prawicowych, popierających obecny rząd, nie powinna jednak dziwić. Niedawno Soros ostro skrytykował gabinet Prawa i Sprawiedliwości, ale też władze Węgier, w tym Viktora Orbana.

– Głosując na PiS, Polacy popełnili błąd. Mam nadzieję, że opozycja odniesie sukces – mówił w jednym z wywiadów miliarder. Całość można obejrzeć poniżej:

W odpowiedzi część popierających rząd mediów i komentatorów zaczęła sugerować, jakoby miliarder finansował Komitet Obrony Demokracji i sejmową opozycję.

Rzeczniczka funduszu Laura Silber plotki te skwitowała krótko: Soros nie finansował opozycji czy KOD-u, ani pośrednio, ani bezpośrednio. Tradycyjnie jednak, od lat, jego fundusz wspiera instytucje prodemokratyczne. W Polsce założył Fundaję Batorego, która promuje demokrację i rozwój otwartego społeczeństwa.

Soros-spekulant, czyli kontrowersyjne inwestycje

Trzeba jednak zaznaczyć, że tak silne emocje George Soros budzi nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Wynikają one z jednego: sposobu, w jaki miliarder zdobył dużą część majątku. Chodzi o tzw. “czarną środę” 16 września 1992 roku, kiedy to Soros “złamał Bank Anglii”.

Inwestor uznał wtedy, że brytyjski funt szterling jest przewartościowany. Postawił 10 mld dolarów na spadek kursu waluty, co doprowadziło do załamania kursu. W efekcie Bank Anglii musiał wycofać funta z tzw. ERMII – mechanizmu stabilizacji kursów walut, który miał działać jako stabilizator w sytuacji wprowadzania euro w UE. BA oszacował straty na 3,4 mld funtów.

Prodemokratyczny filantrop czy globalista?

Łatka ta przylgnęła do miliardera na lata, chociaż ani wcześniej, ani później nie dokonywał już takich spekulacji. Fortuny dorobił się jako inwestor wierzący w “śmieciowe akcje”. Soros kupował udziały w firmach, których akcje kosztowały grosze – wychodził jednak z założenia, że skoro przetrwały ciężki kryzys, mają potencjał do generowania zysków. Nie pomylił się i to na tym zarabiał pierwsze miliony.

Po złamaniu brytyjskiej waluty Soros wręcz zaczął krytykować spekulacje finansowe, uznając je za szkodliwe dla rynków. Stał się filantropem i zaczął intensywnie wspierać wspomniane wcześniej instytucje promujące rozwój demokracji, szczególnie w krajach byłego ZSRR.

Jest też zwolennikiem “otwartego społeczeństwa” i krytykował politykę George’a W. Busha, a z drugiej strony brał udział w spotkaniach tzw. Klubu Bilderberg, przez antyglobalistów nazywanego “nieoficjalnym rządem światowym”. Są to regularne mitingi 100 najpotężniejszych osób na świecie, głównie polityków, biznesmenów, finansistów.

W całej tej dyskusji, której rozwiązania i tak nigdy się nie znajdzie, umyka tylko jedna rzecz: fakt, że Sorosa, ze względu na doświadczenie, naprawdę warto słuchać. Jeśli jego przewidywania się sprawdzą, czekają nas o wiele większe problemy, niż wrogie przejęcia lokalnych medialnych spółek.

Michał Wąsowski

Polub Plportal.pl:

Tags:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 1 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl