Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Który kraj najbardziej narusza prawo Unii Europejskiej? Będziecie zdziwieni! To nie Polska!


Komisja Europejska „pracuje” nad naruszaniem prawa unijnego przez poszczególne państwa. Można też odnaleźć zestawienie, w którym widać nad jaką ilością spraw w przypadku tych państw pracuje KE.

imgres.jpg

Wbrew wszechobecnej w neoliberalnych mediach propagandzie, to nie Polska jest liderem wśród naruszania prawa unijnego.

Polska nie jest liderem nawet jeśli chodzi o ilość toczących się wobec nas spraw, w takim zestawieniu jesteśmy dopiero na siódmym miejscu, a wyprzedzają nas między innymi Niemcy. Postępowania Komisji Europejskiej wszczynane są na podstawie art. 258 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Zgodnie z jego zapisami jeśli Komisja uzna, że Państwo Członkowskie uchybiło jednemu z zobowiązań, które na nim ciążą na mocy Traktatów, wydaje ona uzasadnioną opinię w tym przedmiocie, po uprzednim umożliwieniu temu Państwu przedstawienia swych uwag.

Najczęściej sprawy wobec państw członkowskich dotyczą kwestii podatkowych, swobody przepływu towarów i usług, wspólnego rynku europejskiego, wymiaru sprawiedliwości i podstawowych praw człowieka, stabilności finansowej, ochrony środowiska, polityki energetycznej itp.

Liderem pod względem toczących się spraw jest Portugalia, wobec której jest obecnie 179 spraw. Na drugim miejscu znajduje się inny kraj półwyspu iberyjskiego, czyli Hiszpania ze 171 sprawami. Podium zamyka natomiast Grecja, wobec której toczą się obecnie 164 postępowania.

imgres.jpg

Tuż za pierwszą trójką jest kraj, który często lubi pouczać Polskę, czyli Niemcy mający obecnie 146 aktywnych spraw. To minimalnie więcej, niż piąta w zestawieniu Belgia, wobec której toczy się 140 spraw. Polska znajduje się na siódmym zestawieniu ze 130 aktywnymi sprawami, „przegrywając” nieco z Włochami.

W rankingu nie ma jednak wyraźnej różnicy między czołówką, a innymi państwami, KE po prostu, tak zwyczajnie po ludzku, lubi wszczynać postępowania wobec państw członkowskich. Ponad 100 aktywnych spraw mają jeszcze: Austria, Cypr, Czechy i Irlandia. Tak, dobrze zauważyliście, brakuje w tym zestawieniu Węgier.

Autor:
Źródło:

c.europa.eu/eur-lex.europa.eu/wolnosc24.pl

Polub Plportal.pl:

Tags:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

34 − = 33

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl