Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Krym zażądał od Ukrainy odszkodowania za “20 lat grabieży”


krym
W odpowiedzi na roszczenia Ukrainy do wód omywających półwysep krymski, władze republiki mogą wnieść pozew wzajemny – za szkodę wyrządzoną republice w rezultacie dwudziestoletniej grabieży ze strony władz ukraińskich.

Taką informację przekazał premier rządu krymskiego Rusłan Balbek. Wcześniej szef ukraińskiego resortu spraw zagranicznych oświadczył, że państwo przekaże w najbliższym czasie sprawę suwerennych praw do wód wokół Krymu do sądu arbitrażowego. Jak powiedział, Kijów zakończył konsultacje z Moskwą i przekaże sprawę do sądu na podstawie UNCLOS — Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza.

„Krym ma prawo do wniesienia powództwa wzajemnego i domagania się od Ukrainy wypłaty odszkodowań za grabież, jakiej dokonywano na półwyspie przez ostatnie dwudziestolecie, kiedy to pod „szefostwem” władz w Kijowie szastano krymską ziemią, nieruchomością, zabierano bez reszty wszystkie podatki, nie inwestując przy tym ani grosza w rozwój infrastruktury i gospodarki” — powiedział Balbek w rozmowie z Ria Novosti. 

Krymski premier podkreślił, że roszczenia Kijowa nie mają żadnych konsekwencji prawnych i noszą charakter populistyczny.

„W pełni możliwe, że znajdzie się sąd, który wyda decyzję zobowiązującą Federację Rosyjską do podporządkowania się ukraińskim roszczeniom. Tylko że te żądania będą realizowane w rozgorączkowanej wyobraźni sędziego i gorączkowych majaczeniach ukraińskich polityków” — zauważył rozmówca agencji. 

Krym powrócił na łono Rosji w rezultacie plebiscyty przeprowadzonego po przewrocie państwowym na Ukrainie. Za wejście w skład Federacji Rosyjskiej zagłosowało ponad 95% mieszkańców półwyspu.

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

42 − 35 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl