Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Koszty prowadzenia firmy w Anglii i Polsce – porównanie. ZUS w Polsce – 1100 złotych. „ZUS” w Anglii – 60 złotych…Polscy przedsiębiorcy, którzy decydują się na przeniesienie swojej działalności do Anglii często powtarzają, że przekonały ich do tego „ogromne ułatwienia podatkowe” lub „znacznie niższe koszty prowadzenia firmy w Anglii ”. By pokazać, ile dokładnie można zaoszczędzić dzięki emigracji biznesowej, przedstawiamy zestawienie podstawowych kosztów ponoszonych przez właścicieli małych firm w Anglii i w Polsce.


KWOTA WOLNA OD PODATKU W ANGLII I W POLSCE

Kwota wolna od podatku wynosi w Polsce nieco ponad 3 tysiące złotych – niezmiennie od kilku lat. Kwota wolna od podatku w Anglii to 11 tys. funtów – czyli ponad 60 tys. złotych. W przypadku spółki Limited, kwota wolna w tej wysokości przysługuje każdemu dyrektorowi lub pracownikowi.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że w Wielkiej Brytanii kwota zwolniona z opodatkowania jest regularnie podnoszona – i tylko od 2012 roku wzrosła o blisko 3 tys. funtów, czyli kilkanaście tysięcy złotych.


SKŁADKI W ANGLII I W POLSCE

Przeniesienie firmy z Polski do Anglii pozwala także na ogromne oszczędności w zakresie składek społecznych. W Polsce składki na ZUS wynoszą 1 121 złotych miesięcznie (czyli blisko 13,5 tys. złotych rocznie) i musimy płacić je niezależnie od wypracowanego dochodu. W Anglii odpowiednikiem  jednoosobowej działalności gospodarczej jest działalność Self-Employed (samozatrudnienie), gdzie składki wynoszą w przeliczeniu 61 złotych miesięcznie (810 złotych rocznie) i – co ważne – płacimy je tylko wtedy, kiedy nasz dochód w skali roku przekracza ok. 33 tys. złotych (5 965 funtów).

Należy jednak zaznaczyć, że działalność Self-Employed w Anglii może legalnie prowadzić wyłącznie rezydent – czyli osoba, która przebywa na terenie kraju więcej niż 183 dni rocznie. Polacy, którzy nie mieszkają w Anglii, ale chcieliby założyć tam firmę, mogą skorzystać z innego rozwiązania – otworzyć spółkę Limited (właściciel spółki Ltd nie musi mieszkać ani być rezydentem na Wyspach). W przypadku spółki Limited składki społeczne są nieco wyższe, ale wciąż znacznie niższe niż w Polsce – i wynoszą w przybliżeniu 350 złotych miesięcznie (ok. 4 200 złotych rocznie). Dodatkowo, wysokość opłat może zostać zmniejszona (nawet o połowę!), jeśli spółka wystąpi o przyznanie odpowiedniej ulgi. Należy jednocześnie podkreślić, że w przypadku spółki Ltd składki płacimy tylko wtedy, gdy nasz dochód w skali roku przekracza ok. 45 tys. złotych (8 060 funtów).


OSZCZĘDNOŚCI WYNIKAJĄCE Z PROWADZENIA FIRMY W ANGLII

Ile w takim razie może zaoszczędzić osoba, która zdecyduje się na przeniesienie działalności gospodarczej do Anglii?

Posłużmy się tu przykładem. Copywriter, który wypracowuje roczny dochód na poziomie 60 tys. złotych brutto i prowadzi działalność od ponad 2 lat (a więc nie płaci już preferencyjnej składki ZUS), rocznie oddaje państwu ponad 24 tys. złotych tylko z tytułu składek społecznych i podatku dochodowego. Ten sam copywriter prowadząc firmę w Anglii poniesie tylko koszt składek społecznych – 4,2 tys. złotych, czyli zaoszczędzi blisko 20 tys. złotych w skali roku.

W podanym przykładzie nie uwzględniamy VAT-u, który jest (a przynajmniej powinien być) dla przedsiębiorców  podatkiem neutralnym.

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 2

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl