Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Ile kosztuje utrzymanie więźnia? Złapiesz się za głowę!W Polskich więzieniach przebywa blisko 70 tysięcy osób. Większość z nich nie pracuje, bo nie ma dla nich zajęcia. Dlatego przesiadują bezczynnie w swoich celach. Miesięczne utrzymanie każdego z nich, kosztuje więcej niż niektórzy dostają wypłaty. Tymczasem istnieje proste rozwiązanie, które pozwala ograniczyć koszty utrzymania osadzonego niemal dziesięciokrotnie.

Nowy program modernizacji Służby Więziennej do 2020 r. pochłonie aż 1,5 mld zł. Pieniądze zasilą system, w którym utrzymanie jednego więźnia kosztuje 3150 złotych miesięcznie. Tymczasem skazany z elektroniczną bransoletką kosztuje budżet zaledwie 330 zł miesięcznie. Problem w tym, że w Systemie Dozoru Elektronicznego karę w domach odbywa teraz zaledwie 3660 osób, a mogłoby nawet 15 tys.

Rocznie utrzymanie ponad 71 tys. więźniów za kratami kosztuje nas wszystkich 2,6 mld zł. Do tego trzeba będzie jeszcze doliczyć kolejne 1,5 mld, które pójdą na program modernizacji Służby Więziennej. W jej ramach wszyscy funkcjonariusze otrzymają podwyżki, kupiona zostanie nowa broń, systemy łączności. Miliony pochłoną też remonty zapuszczonych więzień i aresztów – czytamy na money.pl. Tymczasem w dużo tańszym systemie elektronicznego dozoru kary odbywa z roku na rok coraz mniej skazanych.

http://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/roczne-utrzymanie-wieznia-kosztuje-ponad-43-tys-zl/9p4928d?utm_source=fpfakt&utm_medium=social&utm_campaign=fanpage

W SDE działającym od 2009 r. najlepszy był 2013 r. kiedy ponad 13 tys. skazanych dostało elektroniczne bransoletki. Potem było już tylko gorzej. W zeszłym roku tylko ponad 5 tys. otrzymało taką możliwość. – Trzeba pójść z tym odważnie do przodu, to jest przyszłość. Poziom wykorzystania możliwości jakie daje SDE pokazuje lenistwo intelektualne całego systemu – mówi Paweł Moczydłowski, kryminolog, ekspert więziennictwa i były szef Centralnego Zarządu Zakładów Karnych w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Były szef więziennictwa jest przekonany, że większa ilośc więźniów powinna nosić elektroniczne kajdanki. To zdecydowanie obniżyłoby koszty. – Taki dobrze zachowujący się w zakładzie skazany zapewne i przez ten rok czy dwa lata próby z bransoletką już za murami więzienia zachowywałby się równie dobrze. Mógłby też pracować. Obecnie prawo nie daje jednak takich możliwości – mówi Moczydłowski, który postuluje nawet, by każdy skazany bez względu na długość swojego wyroku mógł wnioskować o przyznanie dozoru elektronicznego.

Źródło: money.pl

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 84 = 90

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl