Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

“Kościół nie płaci podatków!”. Sprawdzamy, czy rzeczywiście tak jest


Według powszechnej opinii polscy księża są zamożni, ich dochody nietransparentne, pieniądze z tacy – nieopodatkowane. Co jest prawdą, a co nie i gdzie powinno się przykręcić Kościołowi podatkową śrubę?

Nakładanie nowych podatków na Kościół byłoby walką w imię źle pojętej laicyzacji – mówi dr Paweł Borecki, kierownik Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji UW. Z drugiej strony dodaje: – Związki wyznaniowe nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji podatkowej. To luka, która wręcz zachęca do nieuczciwych operacji finansowych, w tym do prania brudnych pieniędzy – twierdzi.

Przyjrzyjmy się bliżej podatkom w polskim Kościele.

Taca – tax free

Gotówka zebrana przez księży podczas nabożeństw, kolęd, z puszek – przynajmniej w teorii – nie trafia bezpośrednio do kieszeni duchownych, a do parafialnego budżetu. Za te pieniądze remontowane są świątynie, realizowane są koszty własne, a część z nich przeznaczona zostaje na cele charytatywne. Przychody zależą od wielkości parafii, są dobrowolne, choć – szczególnie w mniejszych społecznościach – istnieje duża presja środowiskowa, która tę swobodę ogranicza. Spotykaną praktyką są listy pokazujące kto, ile i kiedy dał na Kościół.

Według badań CBOS z 2014 roku, statystyczny wierzący średnio na tacę przeznacza 23,15 zł miesięcznie. Osoby często praktykujące więcej – 32,98 zł.

Taca, kolędy i inne darowizny według przepisów stanowią “dochód z niegospodarczej działalności Kościołów”, od którego grupy wyznaniowe w ogóle nie muszą się rozliczać. Czy to fair? Pytam dr Pawła Boreckiego, eksperta od spraw Kościoła.

– Nie ma w tym nic złego. Podjęcie przez państwo opodatkowania tacy byłoby aktem pewnej wrogości wobec tej instytucji. Nie zapominajmy, że Kościół to ważny aktor społeczeństwa obywatelskiego, który zaspokaja nie tylko potrzeby religijne, ale animuje społeczności oraz działa charytatywnie. Należy się mu ulga na podobnych zasadach, jak na przykład instytucjom kultury – mówi nasz rozmówca, kierownik Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji UW.

Borecki twierdzi, że ulgi nie powinny być odbierane negatywnie: – Nie rozliczanie się z tacy czy innych darowizn jest to oczywiście pewien przywilej, z którego Kościół w pełni korzysta. I trudno mu się dziwić. Nie robiłbym z tego wielkiej sensacji. Taki model funkcjonuje w zdecydowanej większości krajów demokratycznych – twierdzi.

– Jakkolwiek oceniamy działalność Kościoła, to spełnia on obiektywne potrzeby większości społeczeństwa. To byłoby nie w porządku by opodatkować tacę, bo wierni Kościołowi przekazują i tak już wcześniej opodatkowaną gotówkę. Byłby to podwójny ciężar fiskalny – twierdzi.

Zachęta do prania pieniędzy

Brak rozliczania darowizn ma też jedną, za to kolosalną wadę. – Związki wyznaniowe nie maja obowiązku prowadzenia dokumentacji podatkowej. To luka, która wręcz zachęca do nieuczciwych operacji finansowych, w tym do prania brudnych pieniędzy. W Polsce można wysłać dowolną kwotę, którą Kościół może przejąć, a następnie wprowadzić do obrotu i tym samym zalegalizować – mówi. Dodatkowo nie trzeba notować osób, które tę darowiznę przekażą, co utrudnia wykrycie i ukaranie przestępstw.

Ten proceder odbywa się w polskim Kościele regularnie – niedawno były piłkarz Olgierd M. próbował wyłudzić w ten sposób 66 tys. Receptą na przekręty byłoby nałożenie na Kościół obowiązku skrupulatnej dokumentacji finansowej.

Ruch taki spowodowałby jednak ogromny sprzeciw i wydaje się, że w dzisiejszych realiach politycznych jest on nierealny. Z darowizn żyje na przykład imperium Tadeusza Rydzyka, głównego sojusznika Jarosława Kaczyńskiego.

Ile płaci ksiądz?

A co z pracownikami Kościoła? Duchowni mają do wyboru dwie opcje rozliczania się z fiskusem: płacenie podatku na ogólnych zasadach (podatek dochodowy) albo uiszczania opłaty ryczałtem (stała kwota co kwartał). Według naszego eksperta, księża zdecydowanie częściej wybierają tę drugą opcję. Boreckiego księża rozliczają się raczej w uczciwy sposób. – Problemem w tej kwestii jest ustalenie, jaką pensję mają księża. I to powinno się kontrolować – mówi Borecki.

Jakiej wysokości podatki płacą duchowni? Wysokość ryczałtu zależy od liczby mieszkańców w parafii. W 2014 roku dla proboszczów przewidziano 16 różnych stawek ryczałtu, dla wikariuszy – pięć. Najmniej, bo 420 zł, płaci proboszcz parafii, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza tysiąca osób. Najwięcej, 1502 zł, proboszcz z ponad 20 tys. parafian. Wikariusze płacą znacznie mniej – górne stawki to ok. 500 zł. Wszystko to są stawki kwartalne. Co roku są waloryzowane. Powolutku więc z roku na rok pną się w górę – czytamy w Gazecie Wyborczej.

Duchowni pracujący w szkołach jako katecheci rozliczają się według powszechnie obowiązujących składek.

Śluby, chrzty, pogrzeby – z tych, trzeba przyznać bardzo dochodowych ceremonii, duchowni również nie odprowadzają podatków. I to chyba bulwersuje najbardziej. Oczywiście, z jednej strony można traktować tę usługę ulgowo, to przecież wyjątkowe dla ludzi wydarzenia. Z drugiej – ich częstotliwość, szczególnie w dużych miastach, jest wysoka, a księża nierzadko odprawiają te obrzędy taśmowo i bez emocji.

– Nakładanie nowych podatków na kościół byłoby walką w imię źle pojętej laicyzacji. Wiara jest obiektywną ludzką potrzebą, dlatego w demokratycznym społeczeństwie należy traktować ją ulgowo. Jednak by nie doprowadzać do nadużyć i malwersacji, powinniśmy pomyśleć nad wprowadzeniem obowiązku dokumentacji przychodów Kościoła i duchownych – zakończył Borecki.
Paweł Korzeniowski
Noizz.pl

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + 2 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl