Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Korzystne prognozy dla żyta, pszenicy i buraków


zyto
Na podstawie dotychczasowego przebiegu warunków pogodowych Instytut Uprawy i Nawożenia – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach prognozuje, że plony żyta, pszenicy ozimej, oraz buraka cukrowego w 2016 roku w skali kraju będą wysokie. Obliczony na dzień 1 maja Indeks Pogodowy dla całego kraju dla żyta wynosi średnio 109, a dla pszenicy ozimej i buraka cukrowego 105.

Natomiast dla rzepaku ozimego, ziemniaka oraz pszenżyta ozimego IUNG-PIB prognozuje dla kraju plony jako przeciętne, albowiem dla tych upraw Indeks Pogodowy wynosi obecnie 101.

– Dotychczasowa sytuacja pogodowa w poszczególnych województwach była stosunkowo mało zróżnicowana. Jednakże należy zauważyć, że województwo podlaskie oprócz rzepaku i żyta, dla których były to warunki korzystne, to w pozostałych uprawach plasowało się grupie warunków przeciętnych. A zatem są podstawy twierdzić, że w województwie podlaskim pogoda była najmniej korzystna dla rozpatrywanych upraw. Te niekorzystne warunki w tym województwie wynikały z niskiej temperatury powietrza jak i z wysokich opadów atmosferycznych. Natomiast w województwie kujawsko-pomorskim sytuacja pogodowa była jak dotychczas najlepsza, wyłączywszy uprawy rzepaku ozimego oraz pszenżyta ozimego, dla których warunki pogodowe należy ocenić jako przeciętne. Dla rzepaku oraz pszenżyta w tym rejonie kraju miały niekorzystny wpływ warunki związane ze złym przezimowaniem tych upraw – informuje IUNG-PIB.

Krzesimir Drozd

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 15 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl